Rozpoczęły się Spacery Literackie

Obrazek artykułu
6. sezon spacerów literackich w Krakowie. Które zyskały stałe miejsce w kalendarzu krakowskich wydarzeń kulturalnych. Z roku na rok powiększa się grupa wiernych uczestników, przybywa także nowych spacerowiczów pochodzących z całej Polski, a nawet spoza jej granic. W tym roku cykl wydarzeń organizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO będzie trwał od marca do października.

W programie pojawi się sporo nowych tematów, a także dwa wyjątkowe wydarzenia – wyjazdy literackie poza Kraków. Będzie to nie lada gratka dla wszystkich miłośników literatury. Spacery już tradycyjnie będą organizowane w ostatnie soboty każdego miesiąca. Pojawią się także dodatkowe wydarzenia z okazji Światowego Dnia Poezji, Dnia Dziecka, czy Festiwalu Conrada. Wśród prowadzących m.in.. Anna Hojwa, Agnieszka Konior, Łucja Malec-Kornajew.


W tegorocznym programie spacerów literackich nie zabraknie szlaków, które cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników w ubiegłych latach. Będą to spacery śladami: Haliny Poświatowskiej (marzec), Młodej Polski (kwiecień) czy Tadeusza Boya-Żeleńskiego (czerwiec). Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalny spacer skierowany do najmłodszych czytelników. W tym roku pojawi się również sporo nowości. Majowy spacer poświęcony będzie Henrykowi Sienkiewiczowi. W lipcu poszukiwać będziemy krakowskich śladów innego wielkiego twórcy – Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). We wrześniu zaś skupimy się na postaci ikony polskiej publicystyki – Jerzym Turowiczu. Obowiązkowym punktem na tym szlaku będzie redakcja „Tygodnika Powszechnego” przy ulicy Wiślnej. Październikowa jesienna atmosfera sprzyja zadumie, w związku z tym udamy się na Cmentarz Salwatorski by wspominać literatów, którzy zostali tam pochowani, m.in. Kornela Filipowicza, Stanisława Lema, Jerzego Harasymowicza, czy Leszka Aleksandra Moczulskiego. Nostalgiczny nastrój dopełnią utwory wybranych twórców.


W tym roku cykl spacerów literackich został wzbogacony o nową formułę – literackie wyjazdy poza Kraków. Pierwszy z nich odbędzie się w sierpniu i będzie poświęcony Czesławowi Miłoszowi. Rozpoczniemy od zwiedzenia krakowskiego mieszkania Noblisty przy ulicy Bogusławskiego, by stamtąd udać się do Dworku w Goszycach. Poeta znalazł tam schronienie po wyprowadzce z Warszawy w 1945 roku. W trakcie drugiego z wyjazdów będziemy poznawać literackie szlaki w stolicy Tatr – Zakopanem. W programie m.in. wizyta w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Willi Literatów „Astoria” (gdzie Wisławę Szymborską zastała wiadomość o otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla) oraz spacer szlakiem Witkacego. W trakcie podróży przewidziana jest także projekcja filmów o literackim Krakowie.


Wstęp na wszystkie spacery (poza wyjazdem do Zakopanego) jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja.


Sprawdź szczegółowy harmonogram spacerów!

Źródło: Instytut Książki

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl