Roma Ligocka "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku"

Okładka
Piękna, wzruszająca opowieść o dorastaniu w cieniu wojny, ukrywaniu się w krakowskim getcie, walce o życie i samą siebie.

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, to zapis wspomnień wojennych Romy Ligockiej (prawdziwe nazwisko: Roma Liebling) , która jako mała dziewczynka przebywała w getcie krakowskim, a po ucieczce z niego, wraz z matką, ukrywała się po stronie aryjskiej. Książka ta to przejmująca historia małej dziewczynki, która rzucona w otchłań bezlitosnej wojny nie bardzo jeszcze rozumie, co się wokół niej dzieje, ale jednocześnie posiada już wysoko rozwinięty instynkt przetrwania. Jak każde dziecko, zachwyca się zabawkami które widzi, a których sama nie ma, kolekcjonuje zdjęcia znanych postaci ówczesnej kultury i sztuki, chce zostać aktorką i poznać smak mistycznej wręcz czekolady, lubi zabawy z innymi dziećmi, a przez dziecięcą niefrasobliwość zdarza się jej narazić na poważne zagorzenie rodzinę i ukrywające je kobiety. 

Historia Ligockiej, nie tylko dogłębnie wzrusza, ale także pobudza do myślenia, zmusza do głębszej refleksji nad życiem, nie daje zapomnieć o obrazach z getta widzianymi oczami dziecka. Opisuje losy małej dziewczynki, która jednocześnie musiała się jako dziecko stać dość dorosła, by przetrwać. I choć, jak to dziecko, miewała chwile, które napawały ją lękiem i przerażeniem, to w momentach najbardziej  niebezpiecznych, potrafiła zachować zimną krew i z wielkim kunsztem aktorskim udawać Aryjkę z krwi i kości. Zaciekawiona historią życia jej rodziny, systematycznie wypytywała matkę o jej związek z ojcem, w zachwyceniu słuchając romantycznej opowieści.

Poznajemy również jej powojenne losy: zabawy z kuzynem - Romanem Polańskim i przyjacielem - Ryszardem Horowitzem, bogaty świat cyganerii artystycznej powojennego Krakowa, romanse, w końcu emigrację i karierę w show businessie, gdzie realizowała się jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach,a także w filmie i telewizji. 

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku to także zapis powojennych losów Romy, która już jako dorosła kobieta znów walczyła o przetrwanie - tym razem z demonami, jakie pozostawiła po sobie trauma wojny. Depresja, silne uzależnienie od leków, które pokonała z wielkim wysiłkiem - to bagaż wojennych wspomnień, z którymi musiała się uporać, by dalej żyć. 

Impulsem do napisania wspomnień z getta, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie.
I choć książka nie jest treściowo lekka, powinna być jedną z lektur obowiązkowych na każdej  półce.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl