Rok 2015 rokiem Witkiewiczów

Obrazek artykułu
Senat ogłosił 2015 rok, rokiem Witkiewiczów. Jest to hołd okazany twórczości Stanisława Ignacego (Witkacego) oraz jego ojca. Uchwała bardzo wyraźnie podkreśla dorobek Witkiewiczów, uznanych za jednych z najważniejszych polskich twórców.

W 2015 r. minie 130 lat od urodzin Witkacego oraz 100 lat od śmierci Stanisława Witkiewicza, rocznice te doskonale współgrają z senacką uchwałą, która ogłosiła 2015 rok rokiem Witkiewiczów. Byli to jedni z najwybitniejszych polskich twórców, jak wskazano: "Ich działalność oraz twórczość wywarła – i nadal wywiera – wpływ na kolejne pokolenia Polaków, nie tylko artystów i badaczy literatury, ale też szerokie grono odbiorców".


Senat przypomniał liczne zasługi Witkiewicza docenionego na całym świecie, jako twórcę stylu zakopiańskiego, malarza, teoretyka, krytyka sztuki oraz pisarza. Nie można bowiem zapomnieć, ze twórczość Stanisława Witkiewicza, jak czytamy w uchwale:  „w wyjątkowy sposób przyczyniła się do zmian, jakie zaszły w polskim życiu kulturalnym na przełomie XIX i XX wieku".


Podkreślono, iż "upamiętniając Witkiewiczów, Senat RP pragnie wyrazić hołd dla ich twórczości". Senat z "uznaniem dostrzega, iż sztuka, filozofia, twórczość literacka i teorie estetyczne oraz biografia Witkacego pozostają niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów posługujących się różnymi środkami wyrazu artystycznego – od teatru i performance’u, przez malarstwo, po fotografię". Odniesiono się także do faktu, ze obaj twórców z wyboru mieszkali w Zakopanem, i z pełna pasja wykorzystywali potencjał oraz natchnienie płynące z tego miejsca.

 

 

 

 

 

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy