Regeneruj swój mózg z miodem faceliowym.

Obrazek artykułu
Miód od wieków jest stosowany w medycynie ludowej na różnorakie schorzenia i choroby. Najczęściej poleca się go przy przeziębieniach, grypie czy różnego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych. Jednak niedawno odkryto jego nieocenione właściwości w dolegliwościach związanych z mózgiem.

Naukowcy odkryli, iż jednym z najlepszych pokarmów dla mózgu jest miód faceliowy. Poprawia on bowiem pamięć oraz utrudnia powstawanie wolnych rodników powodujących uszkodzenia komórek. Po spożyciu miodu człowiek uspokaja się, wycisza dzięki czemu łatwiej mu np. zasnąć.


W badaniu klinicznym pacjentów po udarze mózgu, u których stosowano pyłek pszczeli, propolis i miód, stwierdzono jego korzystny wpływ na funkcje poznawcze, a także zahamowano u nich zaburzenia psychiczne wynikające z choroby. Badanie to prowadzili polscy naukowcy ze Śląskiej Akademii Medycznej, przeprowadzono je na grupie ponad 200 pacjentów hospitalizowanych na oddziale neurologicznym z powodu udaru mózgu.

Skład miodu faceliowego nie różni się w znaczny sposób od innych miodów odmianowych nektarowych. W Polsce najczęściej powstaje on z kwiatów facelii błękitnej (Phacelia tanacetifolia Benth.) z minimalnym dodatkiem nektaru z Chabra Bławatka. Facelia błękitna jest niezwykle urokliwym kwiatem posiadającym ciekawą fioletową barwę oraz dość nietypową budowę. Miody uwielbiają kwiaty facelii, z uwagi na to, że jest ona królową miododajną. Rolnicy natomiast bardzo często ją uprawiają jako międzyplon.


Dobry miód faceliowy charakteryzuje się bardzo jasną barwą. Im gleba, na które rośnie facelia, jest lepsza tym kolor miodu jest jaśniejszy. Dodatkowo nawet najmniejsza ilość nektaru z chabra bławatka będzie także powodowała ciemniejszą barwę. Miód faceliowy jest także niezwykle aromatyczny. Po otwarciu słoika powinien być wyczuwalny zapach kwiatów. Warto także podkreślić, że z uwagi na dużą zawartość glukozy miód ten dość szybko ulega krystalizacji.


Zbiory nektaru z facelii trwa przez całe wakacje dlatego świeży miód faceliowy powinien być dostępny w pasiekach na przełomie sierpnia i września. Uwaga! Miód należy kupować tylko ze sprawdzonego źródła. Najlepiej udać się bezpośrednio do pasieki lub kupić w sklepie. Najczęściej fałszowane są miody sprzedawane na rynkach, straganach oraz przy drodze.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl