Raz... dwa... trzy... do rodziny trafisz... Ty - jeszcze nie - zakończenie

Obrazek artykułu
W tekturowych pudłach trafiają do różnych ośrodków adopcyjnych plastikowe teczki wypełnione papierami. Na okładkach naklejki z metryczkami. A wewnątrz dokumenty zawierające sens życia rodzin. Czy w nowych ośrodkach będą czekać latami, bez żadnej propozycji, a nawet nadziei? Czy będą musieli ponownie przechodzić diagnostykę, powtarzać szkolenia? Co z nimi będzie? Czy wreszcie spełnią się ich marzenia o dziecku?
O adopcji, w naszym kraju, mówi się niewiele. To temat niszowy. Tylko dla zainteresowanych. Rodzice adopcyjni ze swoimi problemami też się nie afiszują. O wszystkim, co przeszli, chcą jak najszybciej zapomnieć. Spokojnie, normalnie żyć

W najgorszej sytuacji są kandydaci na rodziców adopcyjnych. Ci, w oczekiwaniu na dzieci, znoszą przeciwności z pokorą i uległością. Wiedzą, że każdy bunt może się skończyć dyskwalifikacją lub przesunięciem na szary koniec kolejki. Są przekonani o całkowitej zależności i podporządkowaniu swojemu ośrodkowi adopcyjnemu. Dlatego nie dochodzą swoich praw w instytucjach nadzorujących. I pewnie mają rację, bo te nierzadko są ściśle powiązane ze sobą, przez wieloletnią współpracę i kontakty personalno – towarzyskie.

 

Ośrodek w Otwocku podjął nierówną walkę o swoją reaktywację i podpisanie umowy na prowadzenie procedur adopcyjnych. Chodził od jednej instytucji do drugiej i dziesiątej. Rozpoczął ogólnopolską kampanię przeciwko likwidacji ośrodków adopcyjnych.

Ale o tym i innych problemach związanych z polską rzeczywistością wsparcia dzieci i ich rodzin, to już przy innej okazji.



Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpieczne w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie czuć się w nim nie może... A wszystko to w książce Beaty Dołęgowskiej - Raz... dwa... trzy... do rodziny trafisz... Ty!

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl