Ranking Bibliotek 2017

Obrazek artykułu
Wskazano 10 najlepszych bibliotek 2017. Jarocin okazał się zwycięzcą Rankingu Bibliotek. biblioteka awansowała z 500. miejsca dzięki wielu podejmowanym działaniom.

Jak podała Biblioteka Narodowa: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin zwyciężyła w tegorocznej edycji Rankingu Bibliotek, po raz siódmy już organizowanego przez redakcję „Rzeczpospolitej". Na podium trafiły też placówki z Sianowa i Świątek, a biblioteka z Barcina, zwycięzca trzech poprzednich konkursów, zajęła 6. miejsce.

 

Zwycięska biblioteka w Jarocinie awansowała w Rankingu z 500. miejsca. Tak duża zmiana możliwa była dzięki wielu realizowanym przez placówkę działaniom promującym czytelnictwo i aktywizującym społeczność lokalną, także poza murami biblioteki. Jedną z nich jest dofinansowany przez MKiDN oraz lokalny samorząd program „Regał na nudę”, akcja czytelnicza prowadzona z ciekawymi ludźmi w tak nieoczywistych lokalizacjach jak np. ruiny kościoła, stara parowozownia czy wieża ciśnień. Już dwa razy organizowano „Żywą bibliotekę” podczas największego wydarzenia w mieście – festiwalu muzycznego „Jarocin” – projekt, którego celem, oprócz promocji czytelnictwa, jest walka z uprzedzeniami i krzywdzącymi stereotypami. Biblioteka ma także własną aplikację mobilną, pozwalającą poznawać lokalne legendy i tradycje.


 

10 najlepszych bibliotek 2017

1.       Jarocin (wielkopolskie)

2.       Sianów (zachodniopomorskie)

3.       Świątki (warmińsko-mazurskie)

4.       Chrzanów (małopolskie)

5.       Chodzież (wielkopolskie)

6.       Barcin (kujawsko-pomorskie)

7.       Morąg (warmińsko-mazurskie)

8.       Brzesko (małopolskie)

9.       Łomża (podlaskie)

10.   Krapkowice (opolskie)


Ranking rozstrzygnięty został na podstawie wyników ponad 700 ankiet zgłoszonych przez  gminy wiejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Oceniano m.in. powierzchnię bibliotek i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, godziny otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Punkty przyznawano m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także działania dodatkowe: funkcjonujące przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Organizatorzy wykorzystali również dane z Głównego Urzędu Statystycznego.


Więcej informacji o Rankingu Bibliotek na stronie „Rzeczypospolitej”


za: Biblioteka NarodowaOd 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku