Ranking Bibliotek 2015

Obrazek artykułu
Odbyła się uroczystość wręczenia nagród w piątym Rankingu Bibliotek. Pierwsze miejsce ponownie zajęła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.

Ranking Bibliotek 2015 został zorganizowany przez Instytut Książki i redakcję dziennika "Rzeczpospolita". Nagroda ma na celu doceniać najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy samorządy.

 

Wczoraj w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie obyła się uroczystość wręczenia na pierwszym miejscu – podobnie jak przed rokiem – znalazła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.

 

 bib

 

 

Na podium są też placówki ze Świątek i Łomży. Przed rokiem także były wysoko – odpowiednio na 4. i 5. miejscu. O ile Barcin wygrał z dosyć wyraźną przewagą, o tyle bój o kolejne miejsca był wyjątkowo zacięty. Tuż poza podium znalazła się Biblioteka z Polanicy-Zdroju.

 

Warto odnotować duży awans niektórych placówek. Z 14. na 5. miejsce wskoczył Morąg, z 24. na 7. Włodawa, a z 49. na 6. Świeradów-Zdrój.

 

W ocenie placówek brano pod uwagę m.in. powierzchnię biblioteki i filii oraz wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce i zakup nowych książek. Inne kryteria to m.in.: dostępność tytułów prasowych, internetu i nowych mediów, posiadanie strony internetowej, a także udogodnienia dla niepełnosprawnych.

 

W opracowaniu rankingu wykorzystano również dane z Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w ubiegłym roku.

 

Jak podają autorzy zestawienia, wydatki publiczne na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w 2014 r. w Polsce przekroczyły 9,3 mld zł, z czego ponad 1,7 mld zł pochodziło z budżetu państwa, a 7,6 mld zł dołożyły samorządy.

 

Więcej na stronie: http://www4.rp.pl/Ranking-bibliotek/311189850-Biblioteki-oknem-na-swiat.html

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl