Przyznano nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego

Obrazek artykułu
Pierwszy raz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki powędrowała do dwóch autorów: Michała Olszewskiego i Swietłany Aleksijewicz

Tegoroczna edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki okazała się wyjątkowa ponieważ pierwszy raz w sześcioletniej historii konkursy nagrodzono dwie książki: „Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego oraz „Czas secondhand” Swietłany Aleksijewicz.


Michał Olszewski został pierwszym polskim laureatem tej nagrody,  Swietłana Aleksijewicz została odznaczona już o po raz drugi.

 

W czwartkowy wieczór specjalne  wyróżnienie otrzymał także Martin Pollack.  „Pióro Wolności″, uhonorowało całokształt twórczości austriackiego reportera. Współorganizator nagrody Adam Michnik powiedział: „Martin Pollack jest pisarzem, który w swoim specyficznym gatunku literackim łączy esej, reportaż, opowiadanie, podobnie jak Ryszard Kapuściński, który z reportażu uczynił literaturę. Gdybym miał najkrócej określić pisarstwo Martina Pollacka to powiedziałabym, że to pisarz Skażonych krajobrazów - to tytuł jednej z jego książek. Co w tym pisarstwie uderzające to fakt, że autor penetruje obszary znane, a jednak - nieznane. Martin Pollack to wielki narrator Europy Środkowo-Wschodniej″.

 

Martin Pollack wyznał natomiast: „Przyjechałem do Polski 50 lat temu, nie myślałem, że stanie się ona moją drugą ojczyzną. Wiele lat później, gdy zbierałem materiały o mojej rodzinie, dowiedziałem się, że mój ojciec też był w Warszawie, tylko w czasie powstania warszawskiego, był komendantem SS. Sam fakt, że 21 lat później mogłem przyjechać do Polski jako student i zostałem tak ciepło przyjęty, dowodzi nie tylko polskiej gościnności, ale także tego, że kultura jest silniejsza od nazizmu i barbarzyństwa″.

 

Już w sobotę będzie można spotkać się z finalistami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, w ramach Warszawskich Targach Książki, ponieważ 16 maja  będzie Dniem Reportażu.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy