Przedwojenne recenzje Witkacego

Obrazek artykułu
Swego czasu Witkacy napisał obszernie komentowaną książkę o Narkotykach. Już teraz możemy przekonać się co na temat pozycji pisali przedwojenni recenzenci.
Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się Pierwsza książka abstynencka, która nie jest nudna. Zainteresowani tematyką oraz witkacofile powinni potraktować ją jako lekturę obowiązkową. 

Pierwsza książka abstynencka, która nie jest nudna, autorstwa  witkacologa - Tomasza Pawlaka, to zebrane i uporządkowane przedwojenne recenzje słynnego traktatu z 1932 roku, dzięki którym przekonamy się: 
Co o Narkotykach Witkacego pisali przedwojenni recenzenci? i Dlaczego nie wszystkim spodobał się słynny traktat Witkiewicza? 

Według Anny Micińskiej recenzje „ugruntowały złą sławę” Witkacego jako narkomana. I choć trudno z tym polemizować, skoro nadal witkacologia walczy z tak przyprawioną Witkiewiczowi gębą, to jednak przedwojenne teksty nie tylko wskazują ciekawe wątki interpretacyjne, podkreślające dydaktyczny charakter książki, czy nawiązania do światowej literatury przedmiotu, ale zdradzają także wszechstronną znajomość kontekstu kulturowego czy wreszcie erudycję samych recenzentów. Recenzje te, zebrane w jednym miejscu, opatrzone licznymi przypisami, są doskonałym uzupełnieniem lektury Narkotyków S.I. Witkiewicza.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl