Przedpremierowa recenzja książki M. Grzybowskiej - Podstępna żmija, czyli endometrioza

Okładka
Popularna encyklopedia Wikipedia, definiuje endometriozę jako obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Ognisko endometriozy zawiera komórki gruczołowe i zrąb endometrium. Choroba dotyczy najczęściej kobiet w wieku rozrodczym.
Nie jestem lekarzem i nie mam fachowej wiedzy na ten temat, dlatego niekoniecznie rozumiem powyższe słowa. Podobny problem miała autorka- Marzena Grzybowska, która również poszukiwała fachowej pomocy na temat endometriozy, z którą się zmaga. W Internecie jest bardzo mało artykułów mówiących o chorobie, a zdarza się nawet, że lekarze nie są w stanie nam pomóc. Dzięki temu powstała książka pt. "Podstępna żmija, czyli endometrioza": powieścio-poradnik, który opisuje historię 30-letniej Róży walczącej i zmagającej się z tą chorobą.

Marzena Grzybowska snuje krótką opowieść młodej kobiety, o pięknym imieniu Róża. Nasza bohaterka zmaga się z endometriozą, która dopadła ją podstępnie i znienacka. Uniemożliwiło to jej normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Niby jej życie było usłane różami i nic nie zapowiadało nieszczęścia. Niestety, ale choroba zaatakowała szybko i mocno. Róża postanowiła leczyć się farmakologicznie, ale w końcu nawet leki przestały przynosić ulgę. Lekarz zaproponował operację, na którą kobieta przystała. Operacja pomogła na kilka miesięcy, bo choroba znowu wróciła. Walka zaczęła się od nowa. Jedynym plusem jaki Róża zauważyła to fakt, że odnalazła w sobie siłę, wiarę, odwagę i chęć do walki. To wszystko ją wzmocniło. Dodatkowo, pozytywne i optymistyczne podejście sprawiło, że Róża wygrała! Choroba przestała być górą, a ona mogła na nowo cieszyć się dniem codziennym. 

Autorka "Podstępnej żmii" zmagała się z chorobą, a gdy wygrała, postanowiła podzielić się z innymi kobietami swoimi spostrzeżeniami, spisując te niemiłe wspomnienia. Jest to świetny poradnik dla kobiet, które mają małą wiedzę na temat endometriozy oraz dla tych, które niestety z tą chorobą się zmagają. Przyznam się szczerze, że nie wiedziałam nawet o istnieniu tej choroby, dopóki nie przeczytałam tej książki. Teraz inaczej będę spoglądała na swoje życie, bo nigdy nie wiadomo co czyha za kolejnym zakrętem.

"Podstępna żmija, czyli endometrioza" to obowiązkowa lektura każdej kobiety!

Marzena Grzybowska, Podstępna żmija, czyli endometrioza, Wydawnictwo Psychoskok, Konin 2014, s. 120, ebook.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę II.

Recenzja pochodzi z bloga Recenzja Pisana Emocjami
awatar
anonimowy

4 grudzień 2015  o  12:32

Jak można było dać na okładkę niejadowitego węża- co miał żmiję imitować? gratulacje

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy