Promocja nowego tomu Biblioteki Narodowej!

Obrazek artykułu
18 października Wydawnictwo Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone najnowszej książce w serii Biblioteka Narodowa: antologii Polski esej literacki.
PRÓBUJĄC WSZYSTKIEGO PO TROCHE. Promocja ksiazki "Polski esej literacki. Antologia

Próby" są jedną z najlepszych rzeczy, na jakie duch ludzki się zdobył – pisała Wisława Szymborska o wiekopomnym dziele Montaigne'a, twórcy eseju. O tym, czym esej jest i jakie jest jego miejsce we współczesnej kulturze rozmawiać będą autor Wstępu i opracowania antologii Jan Tomkowski, znawczyni eseistyki, Dobrawa Lisak-Gębala oraz literaturoznawca i krytyk literacki, Maciej Jakubowiak.

Próbując wszystkiego po trosze: dyskusja z udziałem Jana Tomkowskiego i Dobrawy Lisak-Gębali.
Prowadzenie: Maciej Jakubowiak


18 października 2017 roku, godz. 18:00, Muzeum Pana Tadeusza, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Kamienica pod Złotym Słońcem, Wrocław, Rynek 6, Wstęp wolny.

O! W takim razie spalić pośpiesznie te złe, podstępnie trujące książki, zniszczyć szarpiące dusze obrazy, pozamykać teatry! Nie ma już sztuki! Teraz już będzie wszystkim ciepło i wesoło.

Stanisław Brzozowski, Smutek współczesny

Uprawiany co najmniej od czasów Montaigne'a, esej stał się w XX wieku jednym z najważniejszych gatunków literackich, równie istotnym jak wiersz liryczny, poemat czy powieść. Sięgali po niego także najwybitniejsi pisarze polscy: Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Jerzy Stempowski. Grunt pod ich dokonania przygotowali twórcy wcześniejszego stulecia, m.in. Aleksander Świętochowski, Wiktor Gomulicki, Zenon Przesmycki (Miriam). Oczywiście korzenie eseju w polszczyźnie sięgają głębiej. Jak głęboko? To zależy od przyjętej definicji gatunku.


Antologia w opracowaniu Jana Tomkowskiego przedstawia historię polskiej eseistyki od późnego romantyzmu po współczesność. Wyborowi tekstów czterdziestu wybitnych polskich autorów, począwszy od Cypriana Kamila Norwida, a skończywszy na Jarosławie Marku Rymkiewiczu, towarzyszą obszerne biogramy oraz skrupulatne komentarze.


Zgodnie z intencją Tomkowskiego esej jest tu postrzegany jako dzieło literackie, a nie forma publicystyki.
Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy