Problem dobra i zła w książce Imperatyw Boga

Obrazek artykułu
Kolejny paradoksalny problem katolicyzmu to kwestia dobra i zła. Katolicyzm tym dwóm pojęciom nadał statusy autonomii – oddzielił dobro od zła murem ignorancji/spekulacji.

Niestety taka operacja jest niemożliwa. Bóg chrześcijan, jakkolwiek się starać, powiązany jest z chrześcijańskim Szatanem. Te dwie postacie dzielą się władzą nad ludźmi w często skomplikowanych relacjach – są sytuacje, gdy nie wiadomo, kto jest kim. Bóg nagradza, a Szatan karze? Oczywiście fizycznie pojęcia te działają razem.


W logice prasłowiańskiej powyższy problem ujęty jest w boską jednię dobra i zła, gdzie siły te, rysowane w symbolach Swarzycy (swastyki), inicjują wszelkie działanie. Ta bliźniaczość dobra i zła – dwugłowe ptaki – znów nawiązuje do podstawowej kwestii percepcji rzeczywistości w relacji tezy, antytezy i konsekwencji w syntezie.

Imperatyw Boga - poleca Wydawnictwo Psychoskok


http://www.psychoskok.pl/produkt/imperatyw-boga


Zło katolickie umocowane jest w ideologii, zło słowiańskie rozumiane jest przyrodniczo (termodynamicznie) i filozoficznie. Gdy do powyższego dodamy pytanie o umocowanie krzywdy w katolickiej ideologii zła, zauważymy, że tworzywem zła religijnego jest właśnie krzywda. Natomiast w filozofii przyrody zło jest prawem fizycznym (boskim), a krzywda jest sprawą ludzką (lub demoniczną) i może, ale nie musi, być ze złem powiązana. Na pewno wszystkich zdziwi fakt, że jeśli dawnemu Słowianinowi spłonął dom, nie uznawał on tego zła za złe, jeśli pożar wybuchnął z przyczyn naturalnych (piorun)… Zło ma swoje boskie prawo w drugiej zasadzie termodynamiki.


Co o książce mówi sam autor Wiesław Glaner


awatar
anonimowy

22 styczeń 2018  o  12:34

Ciekawa książka ale generalnie nie zgadzam się z autorem z tym podziałem na Boga porządku i Boga cudów. Rozumując zgodnie z jego tezami Chrześcijaństwo jest utożsamiane z Kościołem Rzymsko-Katolickim. Patrząc na historię Katolicyzmu i stworzone przezeń "wartości" można dojść do wniosków takich jak Autor tej książki i tutaj się zgadzam. Jednak Chrześcijaństwo to nie tylko Katolicyzm Rzymski, są kościoły czy ruchy Chrześcijańskie odmienne w swych poglądach, zdecydowanie różne od poglądów katolickich. Jeśli też mówimy o Chrześcijaństwie to trzeba popatrzeć na jego fundamenty w postaci Jezusa Chrystusa, jego życia, działalności i śmierci. KRK i ludzie mieniący się Chrześcijanami epoki chociażby Średniowiecza wypaczali naukę Jezusa i wielokroć łamali jego nauki. Chrześcijański Bóg, znany nam z Biblii jest także Bogiem porządku a przede wszystkim Bogiem miłości i sprawiedliwości.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl