Prezentacja polskiej literatury w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Obrazek artykułu
Wkrótce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wielka prezentacja polskiej literatury. A już teraz w Krakowie i Abu Dhabi można podziwiać dzieła Leonarda da Vinci.
Jak poinformował Instytut Książki na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku Polska będzie gościem honorowym na targach książki w Abu Dhabi, gdzie polską prezentację przygotowują Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Abu Dhabi oraz Instytut Książki przy współpracy Instytutu Adama Mickiewicza i Biblioteki Narodowej. Udział nasz ma służyć zacieśnieniu współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sferze kultury.

Pewnego rodzaju pomostem łączącym oba te kraje we wskazanym zakresie jest posiadanie przez Polskę i ZEA wielkich dzieł malarskich Leonarda da Vinci – w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się „Dama z gronostajem”, zaś w nowo powstałym muzeum Luwr Abu Dhabi wystawiany jest „Salvator Mundi”.


Kolekcja Czartoryskich, w której skład poza słynnym obrazem Leonarda da Vinci wchodzą także "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, „Polonia – Rok 1863” Jana Matejki, a także m.in. rysunki Rembrandta i Pietera Bruegla Starszego oraz ryciny Albrechta Dürera, została niedawno zakupiona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 100 mln euro, natomiast obraz „Salvator Mundi” został sprzedany w listopadzie 2017 przez dom aukcyjny Christie's za rekordową sumę 450 mln dolarów.


Warto dodać, że na początku kwietnia Kraków Airport uruchomił nowe połączenie: do Dubaju. Liniami Flydubai można podróżować do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


za: Instytut Książki

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku