Precz z negatywnymi myślami

Okładka
Codziennie stajemy przed różnymi, czasem trudnymi wyborami, mierzymy się z trudnościami, czy to w domu, czy w miejscu pracy. Od kilku lat wszyscy przeżywamy niezwykle trudny okres, gdyż pandemia spowodowała bezprecedensowy wzrost osobistego stresu i obciążenia w codziennym życiu i podniosła nasz naturalny poziom niepokoju, niepewności, rozpaczy i frustracji. To sprawia, że ​​wszelkie dodatkowe stresory są trudniejsze do opanowania.



Nierzadko  mamy wrażenie, że „już dłużej czegoś nie jesteśmy w stanie unieść”. Jak przerwać błędnie koło natrętnych myśli? Czy w ogóle jest to możliwe?  Niestety nie tylko pandemia zniszczyła w nas pokłady pozytywnego myślenia, działo się to również wcześniej. Zamartwianie się, rozpamiętywanie, żal, upokorzenie, uraza – jak sobie z tym radzić? Powtarzające się negatywne myśli mogą sprawiać, iż stajemy w obliczu niemożliwego.

 

Co jest to niemożliwe?


Istnieją różne drogi do poczucia niemożliwości. Czasami jest to błąd z przeszłości, porażka lub utracona szansa. Być może jesteśmy przepełnieni żalem i wszystko wydaje się niemożliwe, ponieważ nie jesteśmy w stanie  cofnąć się i zmienić przeszłości. Albo ktoś źle nas potraktował, niesprawiedliwie, albo nawet wykorzystał lub upokorzył. Blizna tej emocjonalnej traumy odciska się głęboko i wydaje się, że nie da się jej zignorować. Albo zamartwiamy  się o przyszłość, co stanie się z naszą rodziną, zdrowiem lub pracą, ponieważ obecna sytuacja, w jakiej się znajdujemy, nie jest najkorzystniejsza, a przynajmniej nie taka, jakiej się spodziewaliśmy. Cokolwiek to jest, naszym niemożliwym może być rozmyślanie o przeszłości, nieumiejętność radzenia sobie z teraźniejszością lub martwienie się o przyszłość. Chociaż te niemożliwości mogą wydawać się zupełnie inne, są zakorzenione w tym, jak myślimy o życiu i jak potrafimy sobie z tym radzić. Często nie jesteśmy w stanie przejść od bezlitosnego natłoku powtarzających się negatywnych myśli.

 

Powtarzające się negatywne myśli


Powtarzające się negatywne myśli (RNT) polegają na tym, że ta sama negatywna myśl wielokrotnie zaprzątała naszą uwagę, trwała w umyśle i była trudna do stłumienia lub zignorowania. Zazwyczaj ten sposób myślenia jest bardzo przykry i męczący. Niby chcemy przestać myśleć w ten sposób, ale nie jesteśmy w stanie. Martwienie się i przeżywanie to dwa najczęstsze rodzaje RNT. W zmartwieniu utknęliśmy w przyszłości, wciąż od nowa zastanawiając się, co może się wydarzyć. Bo, co jeśli zachorujemy niespodziewanie, co jeśli nie będziemy mogli znaleźć lepszej pracy, co jeśli dziecko wpadnie w kłopoty z prawem, co jeśli partner opuści itp. Te zmartwienia stają się „naszym niemożliwym”, ponieważ nie możemy kontrolować przyszłości.

 

A może utknęliśmy w przeszłości, rozmyślając o jakimś dawnym błędzie, porażce lub stracie. Tutaj RNT przybiera formę myślenia „jeśli tylko”. Gdybym tylko jej tego nie powiedział, gdybym tylko przyjął tę ofertę pracy, gdybym tylko spędził więcej czasu z moimi dziećmi, gdy były młodsze, gdybym tylko rzucił palenie kilka lat temu, a lista jest długa. Ruminacja staje się rodzajem myślenia o niemożliwości, ponieważ skupia nas na przeszłości, której nie możemy zmienić.

 

Sugestie dotyczące wyjścia poza „to, co niemożliwe”


Powtarzające się negatywne myślenie jest jednym z powodów, dla których pozostajemy pogrążeni w przekonaniu, że życie jest niemożliwe. W książce Davida A. Clarka "Burza w twojej głowie" autor opisuje terapeutyczne strategie przeciwdziałania skutkom RNT w negatywnych emocjach, takich jak lęk, depresja, żal, wstyd, upokorzenie i uraza. Każdy z tych stanów emocjonalnych obejmuje jakąś formę poczucia, że ​​życie jest okrutne i niemożliwe. Istnieją cztery motywy tych strategii, które przeniosą nas poza  to, co wydaje niemożliwym.

 


Zidentyfikuj swoje RNT: Stanie się bardziej świadomym negatywnych myśli, które wielokrotnie pojawiają się w naszym umyśle, jest ważnym pierwszym krokiem. Jeśli to zmartwienie, jakiego katastrofalnego skutku obawiasz się najbardziej? Czy podczas rozmyślania utkniesz, próbując dowiedzieć się, co spowodowało przeszłe negatywne doświadczenia? Lepsze zrozumienie swojego RNT pomoże nam uświadomić sobie przesadną naturę tego stylu myślenia i sposób, w jaki się pogrążamy. 

Zmierz się z wartością myślenia RNT: Aby wyjść poza poczucie niemożliwego, musisz być przekonany, że myślenie RNT jest bezużyteczne. Na przykład utkniesz w zmartwieniu, jeśli uważasz, że przygotowuje cię to na przyszłość, lub będziesz rozmyślać o przeszłości, jeśli uważasz, że ważne jest odkrycie prawdziwej przyczyny niefortunnego doświadczenia. Nie będziesz w stanie przestać myśleć i przyjąć zdrowszego spojrzenia na swoją sytuację, jeśli jesteś przekonany, że powtarzanie myślenia o przeszłości lub przyszłości jest pomocne. Zamiast tego RNT jest mentalną pułapką, która nie zapewnia żadnych rozwiązań, ale sprawia, że tkwimy w poczuciu, że nasze problemy są niemożliwe do rozwiazania.

Żyj chwilą, skupiając się na teraźniejszości: Wyjście poza poczucie niemożliwości wymaga zmiany perspektywy czasowej. Zamiast skupiać się na przeszłości lub przyszłości, zwracaj uwagę na teraźniejszość, w której możesz szukać sposobów na poprawę obecnego stanu zdrowia i samopoczucia. Weźmy jako przykład ruminacje. Zamiast zastanawiać się, „dlaczego” coś się stało, skupiasz się na tym, „jak” możesz zminimalizować negatywne konsekwencje zniechęcenia z przeszłości. Większość terapii psychologicznych uważa, że ​​„koncentracja na chwili” ma kluczowe znaczenie dla uzdrowienia i pełni. W połączeniu z perspektywą rozwiązywania problemów koncentracja na teraźniejszości jest najlepszym sposobem na powstrzymanie RNT i wyjście poza poczucie utknięcia.


Uświadom sobie, co można kontrolować: Kiedy nasz umysł jest zdominowany przez negatywne myślenie, często jest to próba rozwiązania problemów, które w większości są poza naszą kontrolą. Kiedy tak się dzieje, to tylko zwiększa poczucie, że stajemy w obliczu niemożliwego. Na przykład martwienie się polega na planowaniu i przewidywaniu nieznanej przyszłości. Ruminacje motywowane są próbą zniwelowania przepaści między tym, co jest pożądane, a tym, co dana osoba otrzymała. Uczenie się akceptowania tego, czego nie można zmienić i skupienie się na tym, co jest pod naszą kontrolą, jest ważnym krokiem w wykroczeniu poza to, co wydaje się niemożliwe.

 

David A.Clark to światowej klasy psycholog poznawczo-behawioralny, który prowadzi badania  nad lękiem i depresją. Aby znaleźć emocjonalne uzdrowienie, należy zmienić sposób myślenia, realistycznie podchodzić do bieżących wyzwań, a jednocześnie pogodzić się z tym, że nie jesteśmy w stanie czegoś zmienić. W swojej książce autor prezentuje nieco inny model przezwyciężenia emocjonalnego. To właśnie nawracające negatywne myśli stanowią główny temat tej książki.


Książka została podzielona na osiem rozdziałów, w których każdy omawia bardzo ważne zagadnienie, a mianowicie: poznajemy pułapki naszego umysłu, uczymy się jak ogarnąć samokontrolę, jak wykorzenić  nawyk zamartwiania się, a jednocześnie jak uporać się z żalem. Następnym ważnym zagadnieniem poruszonym przez psychologa jest zmierzenie się ze wstydem, który często nas dopada. Uczymy się również jak przezwyciężyć upokorzenie i uwolnić się od urazy. Przyglądamy się trudnym emocjom i dowiadujemy się czy owe emocje są powodem naszego cierpienia  i jak ocenić rolę NNM w każdej z nich. Podręcznik zawiera doskonałe przykłady i strategie oraz ćwiczenia pomagające przyjrzeć się i przepracować te trudne uczucia. Pomoc jaką znajdujemy w tej książce, jest poparta mnóstwem badań psychologicznych, które pokazują, jak zmiana sposobu myślenia wpływa na nasze życie.

 

To dokonała książka dla tych, których zabijają natarczywe myśli, nie pozwalają normalnie zdrowo funkcjonować i cieszyć się życiem. Wszyscy od czasu do czasu zaangażujemy  się w tego typu myślenie – ta książka pomoże rozpoznać nasze wzorce myślowe i wdrożyć skuteczne sposoby ich zmiany. David Clark prowadzi nas do tego, co kryje się za niniejszymi emocjami. Stosując zasady terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz doskonałe i przydatne arkusze i ćwiczenia – w bardzo przyjazny dla użytkownika sposób krok po kroku – pomaga nam pozbyć się powtarzających się negatywnych myśli i związanych z nimi uczuć.

 

Poradnik przeznaczony został do samodzielnej pracy nad emocjami, zwłaszcza dla osób zmagających się z lękiem, odrzuceniem, obniżonym nastrojem i poczuciem winy. Autor oferuje mnóstwo doskonałych, opartych na dowodach i dobrze przedstawionych strategii radzenia sobie z powtarzającym się negatywnym myśleniem związanym z lękiem i depresją. To fantastyczne źródło informacji dla każdego, kto chce się mniej martwić i żyć Tu i Teraz.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl