Prawem naszym – zmartwychwstanie – wystawa czasowa w Muzeum Pana Tadeusza

Obrazek artykułu
W ostatnim miesiącu roku zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wydarzenia zaplanowane w ramach bogatego programu artystycznego i edukacyjnego oraz nowej wystawy czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie przygotowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowa wystawa czasowa - 11 grudnia 2018–24 marca 2019


Setna rocznica odzyskania niepodległości to czas zadumy nad losami państwowości Polski. Dokładnie 11 grudnia 2018 rozpocznie się przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich wystawa czasowa pt. Prawem naszym – zmartwychwstanie, do której punktem wyjścia będzie wielowątkowa opowieść o polskich drogach do wolności. Kilkaset unikatowych obiektów wplecionych w wystawę stałą Muzeum Pana Tadeusza pozwoli zaprezentować polityczny, publiczny kontekst dramatu społecznego, jakim była dla Polski utrata niepodległości. Ekspozycja przybliży również historię starań o jej odzyskanie oraz ukaże osobisty, egzystencjalny wymiar symboliki i mitologii niepodległościowej. Tytuł wystawy, będący cytatem z poematu Przedświt Zygmunta Krasińskiego, przywołano bezpośrednio z rewersu medalu autorstwa Stanisława R. Lewandowskiego wydanego w 1916 roku przez Koło Ligi Kobiet przy Naczelnym Komitecie Narodowym w Krakowie, który upamiętniał Józefa Piłsudskiego.


Najnowsza wystawa w Muzeum Pana Tadeusza to także okazja, by przyjrzeć się między innymi wyjątkowemu obrazowi Jutrznia pędzla Cypriana Kamila Norwida oraz licznym pamiątkom związanym z formacjami walczącymi na frontach I wojny światowej, a także ilustrującymi wkład polskich kobiet w walkę o niepodległość. Wystawę otwierają dokumenty z lat 1772–1795 opisujące przebieg formalnego procesu zaboru ziem I Rzeczpospolitej. Przegląd dziejów kończą obiekty prezentowane na drugiej wystawie stałej Muzeum Pana Tadeusza – Misja: Polska, gdzie odnajdziemy przykłady bardzo intensywnego wykorzystania symboliki II Rzeczpospolitej w okresie stanu wojennego: podziemne znaczki pocztowe, banknoty, grafiki.


Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl