Prawdziwe wspomnienia dziadka Agaty Pakuły - Franciszka Knapczyka

Okładka
Franciszek Knapczyk urodził się 25 lipca 1913 roku w Mszanie Dolnej – Słomka (dzielnica Mszany Dolnej, dawniej samodzielna gmina), a zmarł 7 marca 1992 roku również w Mszanie Dolnej. Z zawodu był ekonomistą.


Od 2 października 1943 roku do 5 maja 1945 roku był więźniem politycznym niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej: Oświęcim – Brzezinka (Auschwitz – Birkenau) i Mauthausen – Gusen.


Dla Agaty Pakuły był po prostu kochanym dziadkiem, a gdy zmarł, miała tylko 15 lat. „Przez 581 dni byłem tylko numerem” to zapiski z piekła obozów koncentracyjnych na podstawie wspomnień Franciszka Knapczyka – zebrane przez jego wnuczkę. Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich traktuje o terrorze hitlerowskim w Mszanie Dolnej, rodzinnej miejscowości Knapczyka. Druga opisuje przeżycia z lat okupacji hitlerowskiej – początek wojny, aresztowanie Franciszka przez gestapo, pobyt w więzieniu politycznym w Nowym Sączu, następnie horror obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, Mauthausen – Gusen, koniec wojny i wyzwolenie oraz powrót do domu.


Historia wzbogacona została o Epilog, który opowiada o proroczych snach Knapczyka oraz o treść oryginalnego zaświadczenia z 1947 roku. „Przez 581 dni byłem tylko numerem” to przejmująca relacja człowieka, który na własnej skórze doświadczył niemieckiego terroru. To także hołd ku pamięci wszystkich ofiar drugiej wojny światowej, zwłaszcza więźniów obozów koncentracyjnych.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl