Prapremiera książki "Nam Thar. Podróż, Miłość, Wyzwolenie"

Obrazek artykułu
1 lutego 2018 r. odbędzie się prapremiera książki "Nam Thar. Podróż, Miłość, Wyzwolenie". Książka jest eksperymentem, który łączy dwie przestrzenie. Razem tworzą coś na kształt mitów buddyjskich.

1 lutego 2018 r. o godz. 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Klubokawiarni "Biały Konik" przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie odbędzie się prapremiera książki "Nam Thar. Podróż, Miłość, Wyzwolenie", na którą serdecznie zaprasza Wydawnictwo Fundacja Moma Film.


Książka jest eksperymentem, który łączy dwie przestrzenie. Jedna z nich to tło historyczne narodzin i rozwoju buddyzmu oraz żyjący ówcześnie mistrzowie buddyjscy, a druga to fabularna opowieści o losach głównych bohaterów. Razem tworzą coś na kształt mitów buddyjskich.


Gośćmi wydarzenia będą autorki: Lena Leonteva - historyk, naukowiec oraz Marzena Popławska - filmowiec, podróżnik i miłośnik sztuki buddyjskiej, które opowiedzą o procesie powstawania książki.


Projekt NAMTHAR stał się eksperymentem właśnie dzięki szczególnemu połączeniu dwóch umysłów i temperamentów oraz brawurowemu zespoleniu prawdziwej historii buddyzmu z fabularną opowieścią.


Nam Thar


NAM THAR mógłby być historią każdego człowieka, który podczas swojego życia doświadcza całego wachlarza emocji. Z jednymi radzi sobie całkiem dobrze, innym całkowicie podlega, a jeszcze w innych się zatraca. Człowieka, który kocha i nienawidzi, odczuwa smutek i tęsknoty, walczy ze strachem i gniewem, aby ostatecznie pokonać swoje słabości. Czy nie tak brzmi historia wielu z nas? Czy nie poszukujemy w życiu inspiracji, przykładów, aby zwalczać swoje niedoskonałości i jednocześnie nauczyć się coraz lepiej poznawać samego siebie? NAM THAR to historia życia człowieka, ale również książka, która poprowadzi nas zawiłą drogą życia ku całkowitemu wyzwoleniu.


Książka o podróży, miłości i wyzwoleniu

 

Historia życia każdego człowieka to nadzwyczajna podróż przez stany świadomości, emocje, uczucia, tęsknoty i oczekiwania. A co gdybyśmy mogli żyć wiele razy, aż do momentu kiedy zrozumiemy naturę miłości, zazdrości i nienawiści oraz uświadomimy sobie, czym jest prawdziwa wolność? 

 

NAM THAR to nie tylko odpowiedź na to pytanie, lecz także epicka podróż, dzięki której przemierzymy odległe szlaki w Indiach, Nepalu, Tybecie i Anglii. Razem z głównym bohaterem o imieniu Aria i jego najdroższą Sonali pokonamy wiele przeszkód stojących na drodze i wspólnie przejdziemy przez pięć żywotów prowadzących do upragnionego stanu umysłu – wyzwolenia. Losy tej pary rozgrywają się na przestrzeni 2500 lat, od VI wieku p.n.e. do końca XX wieku n.e. W trakcie swojej wędrówki zakochani poznają mistrzów buddyjskich i stopniowo uczą się tajników pracy z umysłem. Dzięki temu dowiadują się, jak walczyć z demonami– zarówno tymi zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. 

 

„…Cóż, więc popatrz prosto na swą miłość. Jesteś pełen myśli o przeszłości, o ciele partnerki, o tym, jak dobrze wam było razem, o tym, co ci powiedziała. Jesteś również pełen myśli o tym, co nadejdzie – próbujesz po omacku wyciągnąć rękę poza zasłonę czasu, szukając w przyszłości gwarancji, że spełnią się twoje marzenia i nadzieje. A teraz spróbuj tego nie robić. Nie rozmyślaj o minionych i nadchodzących wydarzeniach. Zanurz się w samym uczuciu miłości, rozpłyń się w nim.”

 

Powieść napisała Lena Leonteva – historyk, naukowiec i Marzena Popławska – filmowiec, podróżnik i miłośnik sztuki buddyjskiej. Dzięki połączeniu dwóch umysłów i temperamentów oraz zespoleniu prawdziwej historii buddyzmu z fabularną opowieścią, NAM THAR stał się literackim eksperymentem, w wyniku którego autorki stworzyły coś na kształt mitów buddyjskich.

 

Wyrażenie „Nam Thar” oznacza dosłownie „całkowite wyzwolenie”*. Tym słowem Tybetańczycy określają biografie buddyjskich mistrzów, które są przede wszystkim historiami rozwoju umysłu osiągającego oświecenie.

 

* Całkowite wyzwolenie - stan nieuwarunkowanej radości i absolutnej wolności od cierpienia i niewiedzy.


Streszczenie

 

W pierwszym życiu naszego bohatera Arii akcja rozgrywa się w epoce Buddy Siakjamuniego. 

(VI w. p.n.e., Nepal oraz Indie okresu rozpadu)

 

W drugim życiu obserwujemy narodziny sztuki buddyjskiej i poznajemy słynną filozofię Nagardżuny i jego nauki o pustce i współczuciu.

(II w. n.e., Królestwo Kuszanów i Nepal)

 

Podczas trzeciego życia powstaje tantra i poznajemy joginów Sarahę i Nagardżunę II. Obserwujemy także sposób życia w społecznościach tantryków.

(IX wiek, Indie za czasów dynastii Pala i Nepal)

 

Czwarte życie to epoka podboju muzułmańskiego, upadek buddyzmu w Indiach oraz przeniesienie nauk do Tybetu; zapoznajemy się z wielkimi nauczycielami: tłumaczem Marpą, poetą Milarepą i joginem Reczungpą.

(XI wiek, Nepal)

 

W piątym życiu obserwujemy inwazję chińską na Tybet. Spotykamy nauczycieli tybetańskich takich jak: XIII Dalajlama, XV Karmapa. Jesteśmy również świadkami spotkania Lamy Ole i Hannah Nydahl  z XVI Karmapą Rigpe Dordże

(1897–1974, Tybet, Nepal i Anglia)

 

 

Jak powstała powieść?

 

Moja przygoda z Nam Thar zaczęła się od podroży… – mówi Marzena Popławska. W roku 2004 po raz pierwszy pojechałam na Wschód i znalazłam się w Kalimpongu, Odwiedzając jeden z klasztorów buddyjskich zakochałam się w barwnym malarstwie tybetańskim. To właśnie wtedy wpadłam na pomysł, aby ożywić sztukę buddyjską i zrobić z tego film. Minęło 12 lat, a moja podróż z Nam Thar się nie skończyła, wręcz przeciwnie, właśnie na dobre się zaczyna. Przez wszystkie te lata miałam okazję poznać wielu mistrzów buddyzmu, naukowców, artystów, ekspertów, moich przyjaciół, którym jestem bardzo wdzięczna za ich wiedzę, talent, pracę, wnikliwość oraz czas. Wszystkim tym ludziom dedykuję tę książkę. Bez nich ten proces nie byłby tak cudowny i wyjątkowy. 

 

Książka oprócz pięknego wątku miłosnego zawiera także fakty i postaci, które są prawdziwe i znane z historii buddyzmu. Główny bohater spotyka najsławniejszych buddyjskich nauczycieli, z których każdy stanowi postać historyczną.

 

Lama Ole Nydahl, mój nauczyciel buddyjski, któremu opowiedziałam o napisanej pracy doktorskiej powiedział: „Przerób swój doktorat na książkę i zadbaj, żeby została przetłumaczona.” Mój bohater w pierwszym życiu miał spotkać Buddę i miało się to wydarzyć na Wschodzie, w Indiach. Następnie myślałam o Nepalu i postanowiłam rozpocząć pisanie książki w tych właśnie miejscach. Po kupieniu biletu w tej samej chwili dostałam e-mail od niejakiej Marzeny Popławskiej z Warszawy, w którym przeczytałam: „Lena, czy możemy z twojego doktoratu zrobić film animowany o mistrzach buddyjskich?” Ponieważ wszystko zeszło się razem w ten sposób, odpowiedziałam: „Oczywiście. Kupuj bilet do Nepalu.” – opowiada Lena Leonteva.

 

Nam Thar – oda do współpracy i przyjaźni 

 

Książka Nam Thar to owoc współpracy i przyjaźni wielu osób z całego świata. Osób, które przyłączyły się do akcji croundfundingowych:

 

www.polakpotrafi.pl/projekt/mity-buddyjskie

www.indiegogo.com/projects/nam-thar-buddhist-myths-book-publishing--2#

 

oraz tych, którzy wsparli nasze działania swoją pracą. Osób, które razem z Lena Leontevą i Marzeną Popławską wybrały się w niezwykła podróz Nam Thar. Wspaniałych ludzi, którzy pomagali w niełatwym procesie tworzenia i scalania histori w całość.

 

Autorki pochodzą z dwóch różnych krajów: Polski i Rosji. Twórca rycin zamieszczonych w całej książce – to słynny znawca sztuki Wschodu Robert Beer – Anglik wiele lat mieszkający w Nepalu. Ilustracje do książki stworzył Kolumbijczyk Carlos Cubillos. Tłumaczenia obu wersji językowych (polskiej i angielskiej) zostały wykonane przez przyjaciół tłumaczy z Polski, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i USA.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl