Poznań stolicą literatury – nadchodzą Poznańskie Targi Książki!

Obrazek artykułu
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami – blisko 150 wystawców, spotkania z ponad setką pisarzy, najróżniejsze strefy tematyczne, a do tego bogaty program konferencji, warsztatów i wydarzeń towarzyszących. Wszystko wskazuje na to, że Poznań na początku marca zostanie opanowany przez książki i ilustracje w najlepszym wydaniu.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 6 marca i potrwa do niedzieli 8 marca. Poznańskie Targi Książki odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonach numer 7 i 8. Wstęp jest bezpłatny. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Spotkania z wyobraźnią”.


Uroczyste otwarcie targów odbędzie się 6 marca o godzinie 11:00 na Scenie Grandy w pawilonie 8. Jednym z punktów programu jest wręczenie Nagród PEGAZIKA w kategoriach: twórca książki dla dzieci i przyjaciel książki dla dzieci oraz nagród w konkursach na najlepsze książki naukowe i popularnonaukowe.


Poznańskie Targi Książki otrzymały honorowy patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, a także Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Organizatorem jest Grupa MTP.


Wydawnictwa i pisarze


Uczestnicy Poznańskich Targów Książki zobaczą ekspozycję zarówno największych i znanych wydawnictw, jak i niszowych, publikujących ambitne książki mniej znanych autorów z Polski i zagranicy.


W trakcie wydarzenia będzie można posłuchać ulubionych autorów i zdobyć podpis z dedykacją. Na ten moment zaplanowano spotkania ze 116 pisarzami z Polski i zagranicy. Nowa formuła wydarzenia gwarantuje literacki eklektyzm, dlatego podczas targów można spotkać przedstawicieli najróżniejszych gatunków, a wśród nich m.in.:

  • reportaż - Filip Springer, Olga Gitkiewicz, Przemysław Semczuk

  • literatura obyczajowa – Ałbena Grabowska, Agata Przybyłek, Klaudia Bianek

  • literatura obca – Oleh Poliakov, Marek Sindelka, Jan Cornelius

  • kryminał – Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej

  • thriller psychologiczny – Marcel Moss

  • literatura dziecięca i młodzieżowa – Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Wojciech Widłak

  • literatura fantastyczna – Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek

  • literatura podróżnicza – Aleksandra Michta, Anna Kurek

  • przewodniki i blogi – Magdalena Muszyńska Chafitz (autorka przewodników po Nowym Jorku czy bloga littletownshoes.com), Justyna Suchanek oraz wielu, wielu innych.


Podczas tegorocznej edycji odbędzie się również spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem czy Alkiem Pawilkowskim – lektorem audiobooków i seriali na platformie Netflix.


Nowością na targach będzie Scena Grandy w pawilonie 8. Projekt realizowany przez Fundację GRANDA to cykl autorskich spotkań z pisarzami i osobami związanymi z książkami i czytelnictwem oraz dodatkowe, wyjątkowe atrakcje dla uczestników Poznańskich Targów Książki.


Ponadto spotkania z pisarzami będą się odbywały się w Salonie Autorskim w pawilonie 7 oraz w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Część wydarzeń wraz z podpisywaniem książek będzie się toczyć na stoiskach wydawnictw. Pełny program spotkań wraz z Katalogiem Wystawców znajduje się na stronie www.targiksiazki.pl


Sztuka obrazu w literaturze


Jak co roku organizatorzy zapraszają do zwiedzania ekspozycji wystaw z cyklu Salon Ilustratorów (pawilon 8) oraz Mistrz Ilustracji (pawilon 7).


Na pierwszej z nich uczestnicy targów zobaczą prace młodych, obiecujących polskich ilustratorów. Z kolei Mistrzowie Ilustracji to pokaz twórczości prac wybitnych artystów – w tym roku zaprezentowane zostaną dzieła Janusza Grabiańskiego, laureata nagrody New York Times za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci (The Big Book of Animal Stories w 1961 roku), autora m.in. ilustracji do Elementarza, na którym wychowało się pokolenie Polaków. Organizatorem Salonu Ilustratorów jest Centrum Kultury Zamek, z kolei Polskie Towarzystwo Wydawców Książek organizuje wystawę z cyklu Mistrz Ilustracji.


„Zrozumieć, przeżyć, zobaczyć” - tak nazywa się wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, pod kierunkiem Dagmary Szymkowiak, poświęcona wierszom Józefa Ratajczaka.


Warsztaty dla każdego


W programie Poznańskich Targów Książki znajdują się również zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Rodzice z pociechami powinni odwiedzić strefy warsztatowe w pawilonie 7 i 8. Oprócz tego, dla najmłodszych w wieku od 0 do 4 lat przygotowana jest specjalna Strefa Naj Naj, gdzie książki poznaje się przez wszystkie zmysły. Zajęcia w tej części pawilonu 7 poprowadzi Małgorzata Swędrowska – laureatka Nagrody PEGAZIK w kategorii „Przyjaciel książki dla dzieci” w 2018 r.


Dzieci mogą też wziąć udział m.in. w warsztatach z Kicią Kocią czy zajęciach pt. „Tworzymy Książkę”. Pełny program zajęć znajduje się także na stronie Poznańskich Targów Książki.


Z kolei nieco większe dzieci z pewnością zainteresują warsztaty „Przedsiębiorczość? Sprawdzam!” czy tworzenia chińskiej kaligrafii. Ponadto, w trakcie targów odbędą się warsztaty z pisania – jeden z nich zatytułowany jest „Knujemy i spiskujemy, czyli wymyślamy kryminał” z udziałem Piotra Bojarskiego.


Spotkanie dla branży – Book Marketing


Podczas targów odbędzie się szereg konferencji, spotkań i prelekcji dla profesjonalistów. Grupa MTP z Literacka Sp. z o.o. wprowadzają, jako pierwsi na rynku, innowacyjne wydarzenie dla profesjonalistów z branży książkowej: Konferencję Book Marketing skierowaną do pracowników wydawnictw, bibliotek, księgarzy, self-publisherów i blogerów.


Celem konferencji jest wprowadzenie świata literatury w erę social mediów i big data. Prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak korzystać z nowych technologii w kontekście publikacji najróżniejszych form wydawniczych. Wystąpią m.in. Katarzyna Bonda, która oprowadzi uczestników Book Marketingu po procesie wydania książki w Polsce czy Paweł Tkaczyk, który budował strategie dla takich firm jak Sony, Orange czy HBO.


Wydarzenie odbędzie się w piątek i sobotę (6-7 marca) w salach GH i CD na antresoli pawilonu 7. Ilość miejsc na Book Marketing jest ograniczona, dlatego warto zakupić bilet wcześniej na stronie www.tobilet.pl


Ponadto przedstawiciele wydawnictw, bibliotekarze, tłumacze (i nie tylko) mogą wziąć udział w otwartych panelach i spotkaniach branżowych organizowanych przez wystawców i partnerów targów w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Prelekcje będą dotyczyć m.in. prawa autorskiego czy kompetencji w edukacji.


Niekończący się program wydarzeń i konkurs


Spotkania z wyobraźnią oznaczają również giełdę winylową, gdzie uczestnicy mogą zakupić czarne perły, Strefę Komiksu pełną historii opowiedzianych w obrazkowy sposób, a także Strefę Scrabble z otwartym miejscem do gry, tłumaczeniem zasad przez profesjonalistów czy turniejami skierowanymi także do amatorów.


Dodatkowo, każdy uczestnik targów będzie mógł wygrać czytnik ebooków od firmy inkBOOKS o wartości prawie 1000 zł! Aby wziąć udział w konkursie wystarczy mieć konto na Instagramie i głowę pełną pomysłów. Zabawa odbędzie się zarówno sobotę jak i niedzielę - pod koniec każdego dnia ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Szczegóły pojawią się na stronie www.targiksiazki.pl


Grupa MTP serdecznie zaprasza na Poznańskie Targi Książki 2020


Godziny otwarcia

6 marca – piątek 10:00-18:00

7 marca – sobota 10:00-18:00

8 marca – niedziela 10:00-16:00


Lokalizacja, wejście i wjazd

Międzynarodowe Targi Poznańskie – pawilon 7 i 8. Wejście bezpośrednie od ulicy Śniadeckich (Wejście Zachodnie). Na teren można wejść także przez Hol Wschodni od dworca Poznań Główny. Wjazd dla samochodów będzie otwarty od ulicy Śniadeckich oraz Głogowskiej.


Wstęp i parking

Wejście jest bezpłatne, a karta wjazdu dla samochodów na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich kosztuje 30 zł – płatność na miejscu lub online na stronie https://tobilet.pl/karty-wjazdu-poznanskie-targi-ksiazki-targi-edukacyjne-2020.html


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl