Powieści ze sztuką w tle

Obrazek artykułu
Każda twórczość artystyczna kryje w sobie ważny przekaz. Najwyraźniej odczytują go osoby wrażliwe. Powieści ze sztuką w tle to niezwykle emocjonujące historie. Warto je przeczytać.

Człowiek jest jedyną istotą, która potrafi i chce wyrażać się artystycznie. Ta cecha usytuowała gatunek ludzki na samym szczycie królestwa zwierząt. Potrzeba przekazywania innym spostrzeżeń przemyśleń, czy odczuć wewnętrznych, znajdowała ujście na wielu płaszczyznach. Śpiew, taniec, rzeźbiarstwo, malarstwo, czy pisarstwo, to jedne z wielu „odnóg sztuki”. Choć każda z nich jest inna, stwierdzić można jedno. Twórczość artystyczna kryje w sobie ważny przekaz. Powieści ze sztuką w tle szybko nas o tym przekonają. Centralnym punktem fabuły tych książek pozostają dzieła sztuki.


Powieści ze sztuką w tle to niezwykle emocjonujące historie. Losy bohaterów „przeplata” twórczość artystyczna, która niejednokrotnie wiele komplikuje. Nadwrażliwi artyści częstokroć popadają w tarapaty, miewają twórcze wzloty i upadki oraz sercowe problemy. Ich dzieła potrafią natomiast wpłynąć na losy innych osób. Warto się o tym przekonać.


Powieści ze sztuką w tle – SPRAWDŹ


Artyści w przygotowywanych przez siebie dziełach pozostawiają ładunek emocjonalny. Jego ponadczasowy przekaz mają odkrywać odbiorcy. Sztuka w każdej formie to bowiem bezcenny dorobek ludzkości. Przekonamy się o tym, sięgając po powieści ze sztuką w tle. W tym miejscu należy zaznaczyć, że na szczególną uwagę zasługują książki Tomasza Kozłowskiego. Dlaczego? Ponieważ autor wskazuje w nich niezwykłą siłę malarstwa i przyznaje: zawsze uważałem, że w obrazach jest jakaś magia, tajemnica”. Malowidła, o których przeczytamy, są jedyne w swoim rodzaju.


Powieść ze sztuką w tle to „Remedium”. Odkryjemy obraz o niezwykłej uleczającej mocy. Fabuła przeniesie nas w tajemnicze czasy Młodej Polski. W tym okresie przyszło żyć i tworzyć modernistycznemu malarzowi, Franciszkowi Okrumźy. Od pewnego czasu miewa on nietypowe sny. Pojawia się w nich nieznana mu dziewczyna. Z każdą kolejną senną marą artysta coraz bardziej będzie pragnął uczynić ją prawdziwą. To dlatego ostatecznie Franciszek namaluję obraz dziewczyny ze swoich snów, która z czasem okaże się potrzebującą jego pomocy Amelią.

Ta poruszająca historia w jedną niezwykłą całość splotła ze sobą wątki obyczajowe, przygodowe, historyczne, a nawet fantastyczne. Nieoczekiwane zwroty akcji i kolejne tajemnice sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem. Na wyjątkowość lektury wpływa także fakt, że epilog oraz prolog spisany został w formie pierwszoosobowej. Odniesiemy więc wrażenie, że mamy okazję czytać czyjś pamiętnik.


W powieści tej bardzo wyraźnie zarysowany został motyw miłości. Okaże się, że dla tego uczucia nie ma granic. Sztuka w niezwykły sposób potrafi oddziaływać na odbiorców. Czy dla Amelii malowidło i użyte do jego stworzenia farby okażą się tytułowym remedium? W końcu dziewczyna ma pewien „defekt”. O tym przekonamy się w trakcie lektury.


Magia ukryta w sztuce – SPRAWDŹ


Warto również sięgnąć po kolejną książkę autorstwa Tomasza Kozłowskiego. Malarstwo ponownie okaże się tajemniczą przestrzenią.


Salvator” to powieść ze sztuką w tle. Przekonamy się, że niektóre malowidła kryją w sobie uzdrawiającą moc. Pełna zaskoczeń akcja toczyć będzie się w Paryżu w roku 1911. Właśnie ujawnił się nowy kierunek w malarstwie – kubizm. Wielu zachłyśnie się jego urokiem. Obok fanów znajdą się jednak krytycy. Nieznana dotąd artystyczna forma wyrazu stanie się zaczątkiem licznych sporów. W międzyczasie na jaw wypłynie tajemnica związana ze światem francuskich malarzy. Pośród nich znajdą się takie osobistości, jak: Pablo Picasso, Georges Braque, surrealista Marcel Duchamp i Fernand Leger. Dziać będzie się naprawdę wiele.


Główny bohater przekona się, że jego malowidła mają nieprawdopodobną uzdrawiającą moc. Dzięki temu szybko doświadczy sławy, aby ostatecznie przekonać się, jak smakuje porażka. 


W tej powieści wydarzenia i postacie fikcyjne wtopiły się w świat literackiej fikcji. Dzięki temu książka oferuje masę niezapomnianych wrażeń. Finał historii zaskakuje niczym zakończenie „Porywacza ciał” w 1945 roku.


Powieści ze sztuką w tle, które przedstawiono powyżej, warto przeczytać. Spragnieni większej ilości doznań artystycznych mogą przekonać się, jak wiele oferuje poezja na półce, czyli kultura w domu.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl