Poruszająca historia

Okładka
Oliwia Szadkowska zupełnie mnie zaskoczyła! Stworzyła kawał niesamowitej historii, która ujmuje czytelnika wnikliwością i dojrzałym spojrzeniem na ludzkie życie.
Życie bywa bardzo zaskakujące. Czasem pozornie nic nie znaczący drobiazg może okazać się kluczowy. Dlatego warto doceniać każdą chwilę. Cieszyć się tym, co jest, zamiast wybiegać myślami gdzieś daleko w przyszłość. A najważniejsze jest to, by kochać i umieć okazywać swoje uczucia na co dzień. Bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro... Ann, zwykła nastolatka, miała okazję się o tym przekonać. W mgnieniu oka jej zwykłe życie zamieniło się w niesamowitą i pouczającą przygodę. Odkrywając tajemniczy, mistyczny świat aniołów, bohaterka poznaje również pewne prawdy życiowe. O których - choć wydają się oczywiste - zdarza się ludziom zapominać.
Druga strona Anioła
 to historia młodej Ann, uczennicy pierwszej klasy liceum. Bohaterka jest dobrą córką i pilną uczennicą. W szkole nie uchodzi za osobę popularną, lecz wcale o to nie zabiega. Ma rodzinę, przyjaciółkę Lilkę, wiedzie spokojne, zwyczajne życie. Jednak w pewnym momencie wszystko się zmienia. Zaczyna miewać dziwne sny. W swoim pokoju i pod szkołą widuje anioła. A kiedy zwierza się kumpeli, ta uznaje ją za wariatkę. Wkrótce tajemniczy Kupidyn wprowadza ją w świat, jakiego dotąd nie znała. Między nimi zaczyna iskrzyć. Ann jest zafascynowana i jednocześnie zagubiona. Im bardziej zgłębia ten mistyczny świat, tym więcej pytań się pojawia. Ponoć jest wyjątkowa - "wybrana"... Co to oznacza? Czy można kochać anioła? Ann podświadomie czuje, że skrzydlate istoty coś przed nią ukrywają. Nikt nie mówi jej wszystkiego. Czy dziewczyna dotrze do prawdy?

Kiedy decydowałam się na przeczytanie tej książki, myślałam, że będzie to typowo młodzieżowa lektura. Lekka, przyjemna, z nutką młodzieńczego romansu i odrobiną fantazji w tle. 

Oliwia Szadkowska zupełnie mnie zaskoczyła!
Stworzyła kawał niesamowitej historii, która ujmuje czytelnika wnikliwością i dojrzałym spojrzeniem na ludzkie życie. I chociaż młodzieńcze zauroczenie rzeczywiście pojawia się na kartach powieści, to nie ono jest najistotniejsze. Autorka poszła krok dalej, przedstawiając różne oblicza miłości i dotykając tematów związanych z przebaczeniem i śmiercią.


Zdecydowanie duży plus za fabułę!
 Anielskie motywy są często wykorzystywane w sztuce i literaturze, ale do tej pory nie trafiłam na tak ciekawą interpretację. Oliwia Szadkowska pokazuje czytelnikowi swoją wizję świata aniołów, która nieco się różni od tej opisanej w Biblii (choć częściowo do niej nawiązuje). Najbardziej spodobała mi się przedstawiona w powieści hierarchia aniołów. Te dobre to oczywista oczywistość, podobnie jak upadłe. Ale przeklęte? Świetny pomysł, który został umiejętnie wykorzystany. Autorka nakreśliła wszystko na tyle szczegółowo, że bez problemu można sobie ten mistyczny świat wyobrazić. Poruszyły mnie również historie poszczególnych aniołów. Ich bolesne doświadczenia z przeszłości oraz wrażliwość, często skrywana pod maską zaciętości i surowości. Zwierzenia tych postaci nadają książce wyjątkowego charakteru.

Kolejnym atutem jest 
prosty, lekki i dynamiczny język
. Książkę czyta się niezwykle szybko! Barwne opisy pozwalają zobaczyć wszystko oczyma wyobraźni. Każde kolejne wydarzenie pobudza ciekawość czytelnika i zmusza go do przewrócenia kolejnej strony. Autorka umiejętnie rozdysponowała emocje między opisy zdarzeń i dialogi. Niektóre wymiany zdań między bohaterami, a zwłaszcza te między Ann i Kupidynem, wywołują szeroki, niewymuszony uśmiech na twarzy.

Jeśli zastanawiacie się, 
czy wśród tych wszystkich zalet odnalazłam jakieś wady
, odpowiem - owszem. Momentami kuleje stylistyka. Gdzieniegdzie brakuje przecinków, a nieraz jest ich za dużo. Niektóre zdania rozłożyły mnie na łopatki, jeśli chodzi o poprawną konstrukcję. To jednak nie jest przeszkoda nie do pokonania - tam, gdzie zawodzi stylistyka, do akcji wkracza logika ☺. Po prostu te słabsze frazy (na szczęście naliczyłam ich tylko kilka) bez problemu da się zrozumieć, biorąc pod uwagę cały kontekst. Tutaj jedno wynika z drugiego, zatem nie tak łatwo się pogubić.

Uważam, że 
Druga strona Anioła
 jest udaną książką. To poruszająca historia o miłości, przebaczeniu, walce o prawdę, życiu i śmierci. Pełna dojrzałych przemyśleń i refleksji, które zapadają w pamięci. Jeśli szukacie czegoś innego, niecodziennego, co zahacza o tematy metafizyczne, to powieść Oliwii Szadkowskiej z pewnością was zaciekawi. Polecam ją zwłaszcza młodym ludziom, którzy doświadczyli niedowartościowania ze strony rodziców (bądź rodzica). Być może ta książka udzieli wam wskazówek lub stanie się inspiracją.

Źródło: www.halmanowa.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl