Polak czyta e-booki. Pokochaliśmy książki elektroniczne

Obrazek artykułu
E-booki całkowicie zmieniły oblicze polskiego czytelnictwa. Udowadniają to wyniki nowego, dogłębnie analizującego temat e-czytelnictwa, badania.

Ma od 15 do 34 lat, mieszka w dużym mieście i co najmniej kilka razy w miesiącu robi zakupy online. Taki portret przeciętnego czytelnika e-booków ukazuje badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem e-booków i audiobooków” przeprowadzone na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Badanie okazało się źródłem cennej wiedzy na temat czytelniczych przyzwyczajeń Polaków i ich podejścia do coraz prężniej rozwijającego się sektora książek elektronicznych.

Ilu Polaków sięga więc po książki elektroniczne? Jakie względy zachęcają ich do skorzystania z dobrodziejstw elektronicznych nośników? Jakie gatunki nasi rodacy wybierają najchętniej i w jaki sposób zaopatrują się w upragnione tytuły? Które urządzenia wśród polskich e-czytelników cieszą się największym uznaniem?



Polacy czytają e-booki


Wyniki wspólnego badania Virtualo i ARC to najlepszy dowód na to, że Polacy pokochali książki elektroniczne. Aż 60 procent ankietowanych oceniło czytanie e-booków jako bardzo modne i w niektórych przypadkach dużo wygodniejsze od tradycyjnych, papierowych tytułów. Książki elektroniczne czytają przede wszystkim osoby w wieku od 15 do 24 i od 25 do 34 lat – stanowią oni kolejno 32 i 34 procent badanych. Co ważne, co trzeci wśród nich deklaruje się jako fan nowych technologii.

Podobna jest liczba e-czytelników, których do nowej formy przekonali znajomi lub rodzina: tak deklaruje 36 procent ankietowanych. Niewielu pytanych zadeklarowało natomiast, że na rzecz książek elektronicznych porzuciło tradycyjną formę książki. E-booki najczęściej doceniamy bowiem podczas długich podróży lub jazdy autobusem, a za kluczowy atut uważamy ich mobilność.



Sensacja i fantastyka


To zresztą nie jedyny plus, na który zwracamy uwagę mówiąc o książkach elektronicznych. Przedstawiciele pokolenia przyzwyczajonego do zakupów online i cyfrowej dystrybucji dóbr kultury cenią sobie także fakt, że do wybranego tytułu dostęp mogą uzyskać w dowolnej chwili. Tym bardziej, że są one tańsze od wersji papierowych, a dzięki wielu akcjom niektóre pozycje możemy przeczytać za darmo całkowicie legalnie.

Nic więc dziwnego, że osoby korzystające z e-booków czytają dużo więcej niż „papierowi” czytelnicy – średnio 30 tytułów rocznie. Czego jednak najczęściej szukamy na platformach dystrybucji książek elektronicznych? Najpopularniejsze wśród e-czytelników są książki sensacyjne i kryminały (sięga po nie aż 46 procent pytanych), fantastyka (36 procent) i horror, którego czytanie deklaruje co trzeci ankietowany.



Kindle vs smartfon


Wspomnieliśmy już, że czytelnicy e-booków są często fanami nowych technologii, świadomymi udogodnień, jakie one im oferują. Co trzeci używa dedykowanych czytników e-booków, wśród których, jak nietrudno się domyślić, prym wiedzie Kindle, z którego korzysta aż 60 procent osób biorących udział w badaniu. Warto jednak zaznaczyć, że wybór czytnika nie zawsze jest ważną kwestią, bo spora część (niemal 40 procent) ankietowanych po prostu otrzymała go w prezencie.

Pozostali zaś czytają na laptopie, tablecie czy smartfonie. Dla użytkowników platform mobilnych istotny okazuje się wybór aplikacji do ściągania, zarządzania i czytania e-booków. Jak pokazuje się badanie, najczęściej stawiamy na Adobe Digital Editions, iBooks oraz Kindle for Android.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl