Polacy czytają za mało !

Obrazek artykułu
Z raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że w 2016 roku, 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki.

Raport -  stan czytelnictwa w Polsce w 2016 r., stawia polskie czytelnictwo w nie najlepszym świetle. Okazuje się bowiem, że nadal czytamy za mało. Zaledwie 37 % osób objętych badaniem przeprowadzonym przez Bibliotekę Narodową przeczytało jakąkolwiek książkę, co oznacza, że znacząca ilość, bo aż 63% badanych nie przeczytało ani jednej książki .


Jak stwierdził dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski -  „To jednocześnie dobra i zła wiadomość. Oznacza przede wszystkim, że odsetek nieczytających nie rośnie. Kolejna dobra wiadomość, to fakt, że grupa czytających więcej, którzy przeczytali powyżej siedmiu książek nieco wzrosła - z 8,4 do 10,2 proc.” 


Przeprowadzone badanie pozwala mówić o swego rodzaju niezadowalającej stabilizacji. W ostatnim roku Polacy nie zaczęli czytać więcej i nie zmienili swych czytelniczych nawyków, co nie oznacza jednak, że znacząco zmniejszyła się liczka czytających.


Z raportu wynika, że najczęściej pozyskujemy książki od znajomych lub kupujemy je, te odpowiedzi wybrało 30% respondentów. 13% procent badanych przyznało, że korzysta z biblioteki publicznej. Z pewnością cieszyć może świadomość, że coraz więcej osób kupuje ksiazki na prezent, choć niestety smuci, że we własnych domach, aż 41 proc. respondentów w ogóle nie ma książek lub znaleźć tam można wyłącznie podręczniki szkolne.


Fakt, że czytanie książek deklaruje 76 proc. uczniów i studentów, 56 proc, podsumował szef BN stwierdzając, że  „Czytają dzisiaj najwięcej młodzi. Starsi nie czytają, a co więcej, przyznają, się do tego, że nigdy nie czytali, nic poza obowiązkiem lekturowym w szkole”.


Pełny raport można pobrać ze strony Biblioteki Narodowej:

http://www.bn.org.pl/aktualnosci/1338-czytelnictwo-polakow-2016-%E2%80%93-raport-biblioteki-narodowej.html


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl