Podziel się na Stadionie Narodowym!

Obrazek artykułu
Fundacja Dziecko i Kultura (organizator) oraz Warszawskie Targi Książki (współorganizator) zapraszają serdecznie do udziału w kolejnej edycji Akcji społecznej Dzielę się książkami. W dniach 16-19 maja 2013 każdy chętny – czy to dziecko, czy dorosły – będzie mógł przynieść przeczytane już książki dla młodych czytelników i przekazać je, za pośrednictwem Fundacji, dzieciom, które nie mają do nich dostępu.

Informacja prasowa o Akcji społecznej „Dzielę się książkami”


 

Serdecznie zapraszamy osoby indywidualne, grupy przedszkolne i klasy szkolne do odwiedzenia Targów i przyniesienia książek na Akcję. Zachęcamy nauczycieli, wychowawców do poinformowania uczniów o możliwości przekazania książek. Akcja „Dziele się książkami” może być też świetnym pretekstem do przeprowadzenia lekcji wychowawczej dotyczącej dzielenia się, bezinteresownego działania na rzecz innych, wolontariatu.


„Dzielę się książkami” to akcja społeczna zainicjowana w 2011 roku przez firmę Qlturka.pl, prowadzącą portal Qlturka.pl – dziecko i kultura. Podczas I edycji Akcji zebraliśmy ponad 1 tys. książek dla dzieci przebywających w domach dziecka, szpitalach oraz tych, które spędzają czas w świetlicach środowiskowych. W 2012 roku za organizację Akcji odpowiadała Fundacja „Dziecko i Kultura”, która przeprowadziła dwie edycje – w Warszawie i Katowicach. Łącznie udało się zebrać około 4 tys. książek, które powędrowały do 100 placówek w całej Polsce.


O tym, że warto czytać dzieciom i z dziećmi, że kontakt z książką wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny i społeczny, uwrażliwia na kulturę i sztukę, wiemy już chyba wszyscy. Oferta wydawnicza jest bardzo szeroka i na pewno może zaspokoić wszelkie potrzeby, pod warunkiem jednak, że w jakiś sposób dotrze do odbiorcy, czyli małego czytelnika. No i tu zaczyna się problem, którym postanowiliśmy się zająć w ramach akcji społecznej „Dzielę się książkami”. Brak nawyków czytelniczych  oraz ograniczony dostęp do książek bądź całkowity jego brak to bolączka dzieci przebywających w domach dziecka, placówkach opiekuńczych i szpitalach.


Dlatego właśnie postanowiliśmy rozpocząć działania prowadzące do tego, by dzieci pozbawione do tej pory kontaktu z książkami mogły czerpać z niezwykłego źródła, jakim jest literatura. A wszystko to za sprawą rówieśników, którzy podzielą się z nimi książkami, a także wydawnictw i wszystkich Partnerów, których udział umożliwi realizację celów Akcji.


Cele akcji:

  • Gromadzenie książek przynoszonych przez dzieci, a także przekazywanych przez wydawnictwa, firmy, instytucje – i redystrybuowanie ich do dzieci potrzebujących, przede wszystkim w domach dziecka i szpitalach, ale nie tylko.
  • Propagowanie idei dzielenia się z rówieśnikami wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  • Podarowanie książkom „drugiego życia” w rękach dzieci, które mają na co dzień ograniczony do nich dostęp.

Charakter akcji:


Akcja społeczna, skierowana przede wszystkim do dzieci, ale też rodzin, szkół, przedszkoli, wydawnictw i wszystkich, którzy dostrzegają wartość w dzieleniu się, szczególnie w dzieleniu się książkami z dziećmi, które nie mają do nich dostępu.


IV edycja Akcji Społecznej Dzielę się książkami

16-19.05.2013

Warszawskie Targi Książki, stoisko nr 303 G

Stadion Narodowy w Warszawie

Szczegóły na: www.dzielesieksiazkami.pl

 

Kontakt:

Ewa Świerżewska

+48 502 362 752

ewa.swierzewska@qlturka.plOd 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl