Pisz dziennik, rozwiniesz swoją osobowość.

Obrazek artykułu
10 powodów, dlaczego warto pisać dziennik. Lekarze oraz psycholodzy stwierdzili, że aktywność literacka zawsze korzystnie wpływa na umysłu. Czytanie książek to prozdrowotna aktywność. Pisanie również stymuluje do wzmożonej pracy umysł i jest formą autoterapii. Pisz dziennik, a rozwiniesz swoją osobowość.

Od dłuższego czasu promuje się czytelnictwo. Regularnie omawiane są zalety czytania książek. Wskazano ponad pięćdziesiąt powodów, dlaczego trzeba czytać. Obecnie wszyscy wiedzą już, że obcowanie z literaturą poszerza horyzonty myślowe, pozwala zdobywać nowe wiadomości, odstresowuje oraz silnie motywuje do działania. Warto zastanowić się, czy podobne właściwości, co obcowanie z lekturami, może wywołać pisanie.


Pisz dziennik a rozwiniesz swoją osobowość. Codzienne zapiski pomogą Ci zapanować nad emocjami. Oczywiście na początku może wydawać się, że takowa działalność nie ma większego sensu. Jest jednak zupełnie inaczej. Systematyczność, obowiązkowość oraz twórczość każdemu przyda się w codziennym życiu. Przy okazji zyskujesz możliwość, żeby przelać na papier wszystko, co chciałbyś żeby wiedzieli inni.


Codzienne pisanie, choćby kilku zdań daje Ci jasność. Ucisza hałas, uspokaja serce, sprawia, że podejmujesz lepsze decyzje.” - Regina Brett.


Pomyśl o sobie. Zacznij pisać dziennik. Spisywanie notatek, dzienników czy pamiętników od dawna było cenioną aktywnością. W tej formie przetrwała niejedna wartościowa opowieść naszych przodków. Codzienne spisywanie bieżących wydarzeń może ustąpić miejsca utrwalanym iluminacjom. Niektóre chwile są przecież niezwykle cenne. Wiele osób twierdzi, że dzienniki i pamiętniki prowadzą przede wszystkim nastolatkowie. Okazuje się, że dojrzali, doświadczeni życiowo ludzie także decydują się opowiedzieć o swoich perypetiach kolejnym pokoleniom. To jest właśnie forma autoterapii.


10 powodów, dlaczego warto pisać dziennik:

1. Pisanie pomaga w oswajaniu się z traumatycznymi wydarzeniami w życiu.

2. Zapisywanie przeżyć i doświadczeń pomaga uporządkować własne myśli.

3. Systematyczne prowadzenie dziennika pomaga rozładować stres i napięcie wewnętrzne.

4. Pisanie umożliwia pozbycie się trudnych emocji oraz negatywnych myśli.

5. Dzięki systematyczności można lepiej zrozumieć siebie.

6. Łatwiej jest się pogodzić z trudnymi sytuacjami i wydarzeniami.

7. Prowadzenie dziennika pomaga w wyciszeniu się.

8. Pisanie umożliwia odzyskiwanie wewnętrznej równowagi.

9. Pisanie umożliwia bycie bliżej siebie i swoich emocji.

10. Pisanie dziennika ma działanie terapeutyczne.” - uwazniej.pl


Powyższe punkty wyjaśniają, dlaczego musisz pisać dziennik. Pierwsze badania psychologiczne związane z zagadnieniem prowadzenia dzienników / pamiętników były przeprowadzone już w latach 80 – tych. Psycholog społeczny – James Pennenbaker przeprowadził ważne badania, z których wypływają jednoznaczne wnioski. Profesor James przede wszystkim podkreślił, że pisanie niesie ze sobą pozytywne skutki. Pisanie dziennika zmniejsza ból emocjonalny, wzmacnia układ immunologiczny i podnosi odporność. Pisz dziennik a rozwiniesz swoją osobowość. Jak pisać dziennik, pamiętnik lub autobiografię dowiesz się sięgając po twórczość autorów, którzy odważyli się na ten krok. Pamiętaj, że Twój dziennik, pamiętnik, czy autobiografia może ukazać się z pomocą działań prowadzonych przez na przykład WydawnictwoPsychoskok.


Jak pisać dziennik, pamiętnik lub autobiografię dowiesz się sięgając po twórczość autorów, którzy odważyli się na ten krok. Top 5 książki zawierające poruszające wyznania.


Adrianna Katarzyna Kacińska odważnie powiedziała „Jestem, żyję, istnieję – autobiografia. Historia kobiety, która przeżyła aborcję”. Na szczere opowieści o własnych traumach decyduje się rzadko kto. Autorka zainteresowana zagadnieniem, jakie oferuje psychologia ogólna i kliniczna rozumie, że zwierzenia zawsze wykazują terapeutyczne właściwości. To dlatego Kacińska na łamach tej pozycji po raz pierwszy opowiada o własnym, skomplikowanym życiu. Dowiemy się, że los potrafi być nieprzewidywalny. Pisarka opowiedziała o żalu, marzeniach oraz poszukiwaniu sensu istnienia. Każdy odbiorca powinien pomyśleć, czy kiedykolwiek odczuwał tak trudne emocje.


Życie w cieniu diagnozy, bohaterka dnia codziennego, moja mama, moje cztery ściany i zajęcia z mamą, pan nieobecny, mój ojciec”. - Tytuły pierwszych rozdziałów książki Adrianny Katarzyny Kacińskiej



Książka do nabycia na stronie: 

https://www.psychoskok.pl/produkt/jestem-zyje-istnieje-autobiografia-historia-kobiety-ktora-przezyla-aborcje/


Na pewno dasz radę osiągnąć wszystko. Micia Mieszkowski podąża „Po supełku do kłębka”. Ten dziennik przeraża. Autorka podjęła się problematyki siedmiu gwałtów i walki o sprawiedliwość. Łatwe do wyobrażenia opisy, pozwoliły ukazać wpływ zaburzonego dzieciństwa na dorosłość skrzywdzonego malca. Ojciec psychopata, gwałt, fizyczna oraz psychiczna przemoc, a także zabieg aborcyjny. Śmierć emocjonalna bywa bardzo bolesna. Autoterapia to nadzieja na powrót w ramy własnej osobowości. Ta poruszająca historia przełamała temat tabu. O traumatycznych epizodach oraz patologicznych doświadczeniach trzeba mówić. Micia Mieszkowski mówi, że jest to książka dla kobiet po przejściach. Osobiste dramaty naprawdę należy przepracować.


Na co się godzisz? Na jakie życie sobie pozwolisz? Na co godziłaś się do tej pory? (…) Wydostajemy się z pewnych przekonań i przestawiamy myślenie z winy na zrozumienie”. - Micia Mieszkowski



Książka do nabycia na stronie: 

https://www.psychoskok.pl/produkt/po-supelku-do-klebka/


Za myśl się, zastanów nad tym, komu powinieneś zaufać? Podobno szacunek i posłuch należy się przede wszystkim doświadczonym ludziom. „...ten STARY CZŁOWIEK, Stanisław Kuczkowski mówi o przemijaniu, poczuciu samotności, poszukiwaniu sensu życia oraz BogaWyraźnie wyczuwalna jest również potrzeba miłości, a także pozostawienia po sobie śladu. Ta powieść obyczajowa mówi o wszystkim, co ludzkie. Wzruszeń i głębokich przemyśleń nie będzie więc brakować. O wszystkim, co ważne opowiada narrator Krzysztof. W międzyczasie wspomina on o swoich doświadczeniach. Rozwijająca się akcja doprowadza do prezentacji osoby tytułowego Starego Człowieka, czyli Ryszarda. Cały ten proces prezentacji Ryszarda przebiega na prośbę Magdaleny, czyli jego zmarłej żony, która dawniej była słynną aktorką zwaną piękną Madzią. Ta prezentująca wewnętrzny rozdarcie człowieka powieść posiada podwójne dno. Warto zgłębić tę kwestię.


Męczyło mnie wtedy takie abstrakcyjne pragnienie. Żeby coś pozostało. Zostawić ślad. Po sobie… po bliskich… Po czasie, który nieubłaganie mija”.- Stanisław Kuczkowski



Książka do nabycia na stronie:

https://www.psychoskok.pl/produkt/ten-stary-czlowiek/


Pomyśl o sobie. Pisz dziennik. Mądre stwierdzenia mogą stać się zapamiętaną sentencją lub przysłowiem. Gregor Kocot przebył „Przez piekło do wolności. Historia polaka w Niemczech”. Jest to prawdziwa historia, którą wiele osób odniesie do znanej codzienności. Kiedy musisz przebywać na obczyźnie, możesz doświadczyć kryzysu emocjonalnego. Poszukiwanie ulgi od codzienności, często wpycha w ramiona nałogu. Duchowe zakręty, konfrontacja z kościołem, zdradliwe sekty oraz niesprawiedliwy wymiar sprawiedliwości. Najbliżsi również często zawodzą. Gregor Kocot musiał ścierać się z żoną oraz rodziną. Czy to był powód jego porażki? Intymne zwierzenia oraz porady znajdują się w tej pozycji.


Jak walczyć, gdy brak już sił? Co zrobić, by uwolnić się od uzależnienia od alkoholu? Jak prosić o wparcie Boga?”. - Gregor Kocot



Książka do nabycia na stronie : 

https://www.psychoskok.pl/produkt/przez-pieklo-do-wolnosci-historia-polaka-w-niemczech-tom-i/


Pisz dziennik, bo czytanie wartościowych zapisków, może udzielać wsparcia innym. Gregor Kocot ma nadzieję, że wielu ustrzeże przed choroba alkoholową. „Przez piekło do wolności. Historia polaka w Niemczech” Tom II. Całość lektury została wzbogacona odniesieniami do religii. Wiara pomogła autorowi wygrać z nałogiem. Obecnie pisarz cieszy się istnieniem i przekazuje pozytywna energię wszystkim ludziom.


Czytając moją książkę potrzebujący pomocy, może osiągnąć pożądany stan świadomości, który jeśli się przeniesie w obszary podświadome, może usunąć program nałogu”. - Gregor Kocot



Książka do nabycia na stronie:

https://www.psychoskok.pl/produkt/przez-pieklo-do-wolnosci-historia-polaka-w-niemczech-tom-ii/


Pisz dziennik, rozwiniesz osobowość. Pamiętnik, kronika, czy dziennik to zgodnie z wiadomościami podanymi przez Encyklopedię PWN, złożony gatunek piśmienniczy obejmujący wiele form zapisków prywatnych. Powyżej wskazano poruszające notatniki, które powinny zmotywować Cię do prowadzenia dziennika. Twoja pisemna wypowiedź literacka może zainspirować innych. Możesz także się wydać, ponieważ rzetelne wsparcie, nawet debiutantom oferuje WYDAWNICTWO PSYCHOSKOK.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl