Pierwsze Centrum Literackie Big Book Cafe z własnym programem na jesień

Obrazek artykułu
Big Book Cafe to dom produkcji literackich i adres zawsze otwarty dla kochających czytanie. Od września centrum zaprasza na wydarzenia specjalne i małe przyjemności. Miejsce tworzone przez Fundację „Kultura nie boli“, która w 2013 roku powołała międzynarodowy Big Book Festival, jest ośrodkiem eksperymentów związanych z tekstem i pępkiem kultury czytania.

Big Book Cafe ruszyła w lipcu, teraz ogłasza program artystyczny. W repertuarze jesieni są:
stand-upy pisarzy, opowieści miejskie, autorskie przeglądy prasy, czytanie po zmroku,
kino literackie, akcje społeczne i premiery książek.

 

literacki stand-up
to test z umiejętności scenicznych, magnetyzowania widzów i budowania napięcia. Fabuła
i dramaturgia, którą pisarze tworzą w zaciszach gabinetów, zostaje obnażona. Seria publicznych wystąpień pisarzy, którzy komentują świat, jest ich zbliżeniem do czytających, zmianą ról i dowodem, że literatura dzieje się na żywo, łączy i porusza. Na scenie Literackiego Stand-upu jesienią staną m.in. Max Cegielski, Sylwia Chutnik i Justyna Plebanek oraz Michał Rusinek. Dotychczas wyzwanie podjęli Krzysztof Varga i Pablopavo, Michał Witkowski i Justyna Kopińska. Od września stand-upy są biletowane [15 PLN].

 

śniadanie z prasą

powrót do świetnego zwyczaju czytania gazet papierowych, delicje dla fanów przeglądania i szeleszczenia. Co niedzielę o 11.00 autorski i niebanalny przegląd prasy przygotowują dziennikarze i fascynaci. Tej jesieni, m.in.: aktualna prasa szwedzka (Katarzyna Tubylewicz), przedwojenne tabloidy kryminalne (Monika Piątkowska), odrodzone magazyny muzyczne (Bartek Chaciński), gorące gazety latynoamerykańskie (Mirosław Wlekły i Maciej Wesołowski), zdrowa prasa spożywcza (Agata Michalak).

Przegląd towarzyszy niedzielnym śniadaniom serwowanym od 10.00 do południa.

Na miejscu wybór prasy światowej i archiwalnej.

 

dosłownie nakręceni

fuzja kina i literatury. Oglądamy filmy inspirowane książkami, adaptacje i re-kreacje tekstów, tropimy korzenie scenariuszy i pokazujemy, że kultura obrazu nie nastałaby bez ery słów. Pokazom towarzyszą prelekcje, czytania, etiudy aktorskie i improwizacje słowne. Zaczynamy od wieczoru „Good bye, Dżanus“ – ciepłoironicznej kreacji Janusza Głowackiego w tekstach o sobie samym i jego najśmieszniejszego scenariusza – „Rejsu“. Czyta i interpretuje Wojciech Kalarus, aktor Teatru Nowego a.k.a Antoni Macierewicz / Ucho Prezesa.

 

zagraj to jeszcze raz

odrobina ekranowego sentymentu opleciona literacką mgiełką. Pokazy obrazów z przeszłości – filmów, klipów, dokumentów – połączone z mini-opowieściami. Kameralne spotkania dla tych, którzy lubią podróżować w czasie i nie boją się wspomnień. Najpierw „Niespodziewany koniec lata“ z Kabaretem Starszych Panów, potem bitwa na popowe teledyski lat 80. i 90. oraz pokazy kronik ze zwykłego życia.

 

kierunek mokotów

seria opowieści miejskich, które snujemy wspólnie z mieszkańcami niezwykłej dzielnicy. Zaczynamy od siebie. Odcinek 1 – „Witamy na osiedlu“ będzie poświęcony utworzeniu Spółdzielni WSM Mokotów oraz legendarnej Centrali Rybnej, która przez 40 lat działała w tym samym lokalu, w którym teraz mieści się Big Book Cafe. Co miesiąc nowy fragment opowiadanej autobiografii Mokotowa z udziałem ekspertów, varsavianistów i artystów, którzy tu mają swój dom.

 

uwaga: premiera!

nowe powieści, reportaże, biografie, zbiory poetyckie i numery periodyków prezentowane po raz pierwszy i często w nietypowej formie. Premiery zaskakujące, pogłębione i zbliżające. Wszelkie formy dozwolone: od rozmów z autorem, przez gry towarzyskie, warsztaty, performance. Już we wrześniu poznamy „Regułę Numer 1“ - powieść Marty Guzowskiej oraz „Ten i tamten las“ – pierwszą wyprawę Magdaleny Tulli w świat małych czytelników.

 

duży kiermasz książki

W przekonaniu, że książki podawane dalej są szczęśliwsze, Big Book Cafe utworzyło repozytorium książki przeczytanej. Fundacja przyjmuje książki jako datki społeczne, zebrane tytuły będą dostępne podczas wielogodzinnych kiermaszy. Dochód ze sprzedaży zasili konto kolejnych edycji Big Book Festival. Pierwszy kiermasz „Poznajmy się!“ jest skierowany do sąsiadów z Mokotowa i innych dzielnic.

 

Repertuar centrum będzie się rozwijał i zmieniał. Fundacja „Kultura nie boli“ przygotowuje też produkcje zewnętrzne - koncerty, spektakle i instalacje, m.in. cykl mikrokoncertów Las Głosów vol. 2.

 
Big Book Cafe jest otwarte codziennie. Sto metrów kwadratowych starannie zaprojektowanej przestrzeni sprzyja czytaniu, rozmowom i jedzeniu serwowanej na miejscu lekkiej, zielonej kuchni. Dobrze zaopatrzona księgarnia oferuje tytuły od podłogi aż po sufit, książki z czytelni można czytać na miejscu i nawet w toalecie intymnym chwilom towarzyszą głosy cenionych pisarzy. W centrum mile widziane są psy, dzieci, cykliści,weganie oraz przedstawiciele wszelkich mniejszości.

Każdy centymetr zaaranżowaliśmy tak, by spełnić różne potrzeby.

Są intymne zaułki, stoliki na małe tête-à-tête, fotele do czytania i duży stół, przy którym dyskutują kluby książki.  Jest drabina dla entuzjastów szperania w księgozbiorach pod sufitem,

a także mobilna scena, dzięki której przeobrażamy atmosferę miejsca.

Nasza najjaśniejsza gwiazda to stuletni kredens przywieziony pociągiem ze Szwajcarii. Skomponowaliśmy Big Book Cafe z elementów przeszłości i przyszłości, bo lubimy szykowne rytuały związane z literaturą, ale też otwieramy się na jej nowe wymiary.

Anna Król, Fundacja „Kultura nie boli“

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl