Pierwsza pomoc emocjonalna

Okładka
Niektórym jakoś łatwiej jest wrócić do siebie po osobistych niepowodzeniach i złej passie, podczas gdy innym ten proces zajmuje więcej czasu. A Ty, jak szybko się podnosisz i dostosowujesz do okoliczności, kiedy nie zawsze dzieje się tak, jakbyś sobie tego życzył? A może czujesz się całkowicie przytłoczony brakiem wiary w swoją zdolność radzenia sobie z wyzwaniem? Jak sprawić by złe dni stały się lepsze, by lepiej poradzić sobie z przeciwnościami losu?


 

Jeśli dręczą cię takie myśli, nie martw się. Na szczęście istnieje wiele praktycznych strategii budowania odporności psychicznej; jest to jakość, której można się nauczyć i doskonalić poprzez praktykę, dyscyplinę i ciężką pracę. Z pomocą przychodzi dr Julie Smith, psycholog kliniczny, której filmiki na TikToku zawierające jasne, angażujące porady dotyczące różnych problemów ze zdrowiem psychicznym zyskały spore grono obserwujących. W swojej książce Jak zmienić złe dni na lepsze, która przez cztery tygodnie była na szczycie list bestsellerów dr Smith wyjaśnia, co możesz zrobić, by temu zaradzić. Przede wszystkim to zacząć budować świadomość pragnienia i zacząć rozpoznawać, że nie musisz działać zgodnie z nim: możesz działać przeciwnie do niego.

 

 „Metapoznanie” to kluczowa koncepcja tej książki. To rodzaj myśli o twoich myślach. To jedno z głównych narzędzi, dające możliwość wycofania się z procesów myślowych i obserwowania ich. Robiąc to, zobaczysz swoje myśli takimi, jakimi są - uważa Julie Smith.

 

Ludzie często myślą, że terapia polega na zmianie myśli. Właściwie nie możesz zdecydować, jakie myśli przyjdą ci do głowy – to się po prostu dzieje. Ty dokonujesz wyboru, ile czasu chcesz poświęcić na każdą myśl. Polega to na akceptowaniu myśli, gdy nadchodzą, a następnie dokonywaniu wyborów dotyczących tego, co z nimi zrobisz. Jeśli spędzę czas z tymi myślami, czy pomoże mi to iść naprzód tam, gdzie chcę iść? Autorka doskonale opisała ten proces w książce. Ma to pomóc mózgowi wymyślić to, co wymyśli, a następnie wybrać, co robić dalej. Dzięki temu możemy lepiej zarządzać naszymi myślami, emocjami i energią, gdy mamy do czynienia ze stresem lub znajdujemy się w trudnej sytuacji. I ostatecznie zyskujemy umiejętność zachowania dystansu, spokoju i opanowania bez względu na to, z czym się mierzymy. Książka zawiera porady na różne tematy, od poczucia własnej wartości, przez depresję po żal.

 

Autorka sugeruje, abyśmy zdefiniowali nasze wartości i kim chcemy być, a następnie przeanalizowali nasze myśli i zachowania, aby zobaczyć, czy idziemy we właściwym kierunku. Mówi także o bardziej szczegółowym identyfikowaniu naszych emocji. Sugeruje prowadzenie dziennika i zapisywanie naszych negatywnych emocji, aby spróbować zrozumieć, jak i dlaczego się pojawiły, co pomoże nam je zrozumieć. Jedną z najważniejszych rzeczy jest pomysł, aby nie powstrzymywać złych uczuć, ale pozwolić im przepływać, próbując zidentyfikować, czym są i skąd pochodzą. To niesamowita rada, ponieważ tak wiele razy mówi się nam, abyśmy powstrzymali negatywne uczucia, hamowali je, co w rezultacie kumuluje je w nas i szuka ujścia, powodując niepowodzenia, frustracje i różne dolegliwości i choroby.

 

To ciekawie, dobrze napisany, przystępny i przeznaczony dla osób, które chciały włożyć wysiłek w poprawę siebie, ale nie miały dostępu do terapii. Są to narzędzia, które możesz wykorzystać dziś i jutro, ale jak wspomina sama autorka, książka nie jest terapeutą, a jedynie pokazuje narzędzia, jakie można wykorzystać. Nie musisz być w depresji ani odczuwać niepokoju, aby skorzystać z tej książki. Niezależnie od tego, w jakim spektrum zdrowia psychicznego się znajdujesz, ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne, a ta książka Tobie w tym pomoże. Szczególnie polecam tę książkę osobom zmagającym się ze swoimi emocjami, zwłaszcza teraz kiedy cały świat w obliczu pandemii stanął na głowie.

 

I przesłanie tej książki: uważność jest bardzo pomocnym elementem, w którym uświadamiasz sobie potrzebę działania. Pamiętaj, że każde uczucie wywoła w tobie chęć zrobienia czegoś lub niereagowania na coś. Będąc już bardziej świadomym tego, co możesz zrobić po przeczytaniu tego poradnika, łatwiej będzie ci zacząć budować świadomość pragnienia i zacząć rozpoznawać, że nie musisz działać zgodnie z nim: możesz działać przeciwnie do niego. Zatem sięgnij po książkę i spraw by stała się ona niezbędnikiem na całe życie. Powodzenia!

 

 

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl