Park książki. Zaczytany Toruń, Białystok, Cieszyn, Sopot... Zaczytana Łódź i Gdynia

Obrazek artykułu
Inicjatywa Parku Książki powstała w odpowiedzi na zatrważające wyniki czytelnictwa w Polsce. Wg badań, w 2008 r. 62% pytanych przyznało, że wciągu roku nie przeczytali żadnej książki.
Po bibliotekach na plaży, przyszła pora na miasta i PARKI KSIĄŻKI. W okresie letnim, czytelnie z budynków zostały przeniesione do przestrzeni miejskiej. W letnich czytelniach w Gdyni, Sopocie, Cieszynie, Łodzi, Toruniu i Białymstoku czekają książki i prasa, literatura i dobra publicystyka, warsztaty dla dzieci „Fabryka książek”, wieczorne spotkania z autorami i intelektualistami. Po zamknięciu letnich czytelni książki w nich zgromadzone zostaną przekazane bibliotekom miejskim.

O PARKU KSIĄŻKI:

Polacy czytają mało książek. Badania czytelnictwa przygotowywane przez Bibliotekę Narodową zatrważają. W 2008 roku 62 proc. ankietowanych przyznało, że nie miało w ciągu roku kontaktu z książką. Dwa lata później liczba ta zmalała do 56 proc., ale zmieniły się kryteria „kontaktu z książką”. W ostatnich badaniach kontakt z książką oznaczał przeczytanie lub przeglądanie jakiejkolwiek książki, albumu, poradnika, encyklopedii, słownika, e-booka. Polacy nie czytają tez prasy – 35 proc. badanych przyznaje, że nie zagląda do gazet, 41 proc. czyta prasę sporadycznie, regularnie czyta ją 24 proc. Projekt „Park książki” przewiduje stworzenie letnich czytelni, wyjście naprzeciw osobom, które nie zawsze same umieją trafić na książki.



Na trawnikach ustawione zostaną regały pełne książek – dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Dzieci zapraszamy do udziału w warsztatach „Fabryka książki”. Rodzice i opiekunowie będą mogli w tym czasie usiąść opodal i poczytać. Publikacje dostępne będą za darmo. 


Specjalnie na potrzeby projektu przygotowana zostanie gazeta „Kurier książki”, na łamach której znajdą się omówienia dostępnych w czytelni książek. W gazecie „Kurier książki” do czytania zapraszać będą i ulubione książki polecać znane postaci – niekoniecznie celebryci życia intelektualnego, a aktorzy grający w popularnych serialach i filmach. Ich głos może dla wielu osób stać się zachętą do sięgnięcia po książkę. Tradycyjnym miejscem książki jest biblioteka – szkolna, domowa, miejska. Przenosimy książkę w nowe miejsce – przestrzeń miejską, by wypromować i zachęcić osoby, które trafią do letnich czytelni, by później jesienią i zimą wybrały się do miejskich bibliotek.



Więcej o letnich klubach oraz aktualnym programie letnich czytelni można przeczytać na stronie:

http://www.krytykapolityczna.pl/kluby

Projekt „Park książki” realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl