Pan Tadeusz według tatuażysty Manio Lo

Obrazek artykułu
Tatuażysta Manio Lo przygotował ósmą odsłonę plakatu do poematu Adama Mickiewicza - Księga VIII: Zajazd.

Mimo początkowych obaw co do lektury „Pana Tadeusza” – opowiada artysta – cieszę się, że dzięki temu projektowi znów po niego sięgnąłem. Warto, bo język i budowa poematu zachwycają. W księdze VIII Zajazd przewija się wiele wątków, od wieczornych rozmów na łonie natury przez życiowe dramaty, myśli samobójcze i sen pijaków, kończąc na napaści, mnóstwo inspiracji. Tło powieści stanowią bujne opisy zjawisk przyrodniczych i atmosferycznych, które sprawiają, że obrazy same rysują się w głowie – doprecyzowuje Manio Lo. – Ujmujący jest pełen szacunku stosunek bohaterów do zjawisk przyrody i ich następstw. Plakat jest bez wątpienia projektem, który mógłby zostać przeniesiony na skórę, stając się przestrzennym obrazem, w którym ujawniają się skomplikowane emocje. Nawiązuję do romantycznej części tej księgi, do skomplikowanej i, wydawać by się mogło, beznadziejnej sytuacji między Tadeuszem i jego uczuciem do Zosi a romansem z Telimeną.Manio Lo, czyli Mariusz Walterowicz, wychował się w Bełchatowie (woj. łódzkie), a obecnie mieszka w Katowicach. Jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA we Wrocławiu, jednak od 6 lat związany jest bardziej z tatuażem niż z fotografią. Bazując na tatuażu tradycyjnym, projektuje czasem ilustracje, etykiety czy koszulki, wykorzystuje również swój zawód do pomocy organizacjom prozwierzęcym.


W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. W każdym miesiącu sukcesywnie prezentowane są kolejne księgi. Całą serię pokażemy podczas jesiennej wystawy w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum. 


Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo)Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi), Tomasz Kaczkowski (Księga IV: Dyplomatyka i łowy), Karolina Zajączkowska (Księga V: Kłótnia), Arobal / Bartek Kociemba (Księga VI: Zaścianek), Agata Kalinowska (Księga VII: Rada), Manio Lo (Księga VII: Zajazd).

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku