Pan Tadeusz według fotografa Łukasza Rusznicy

Obrazek artykułu
Po roku trwania projektu Księgi „Pana Tadeusza” prezentujemy ostatnią odsłonę plakatu przygotowaną przez fotografa Łukasza Rusznicę - Księga XII: Kochajmy się.

Księga XII poematu Adama Mickiewicza nosi tytuł „Kochajmy się”. Jest to dość dwuznaczne stwierdzenie – opowiada o swoich wrażeniach z lektury artysta. Z jednej strony optymistyczne i pełne wigoru, z drugiej to skomląca prośba, błaganie o czyjeś uczucie. Czytając ostatnie wersy poematu, Łukasz Rusznica zwrócił uwagę na jeden z fragmentów: Tylko kapral Dobrzyński Sak ani kapeli / Nie słucha, ani tańczy, ani się weseli. / Ręce w tył założywszy stoi zły, ponury, / Wspomina swe dawniejsze do Zosi konkury. Dlatego jego interpretacja księgi to dosyć mroczny obraz człowieka szarpanego przez emocje. Miłość nie jest bezpieczna i dobra – dopowiada artysta. To żywioł, którego nie możemy kontrolować. Unosi i jeśli mamy pecha, jest po nas.


Łukasz Rusznica to fotograf, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także kurator w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu oraz członek rady programowej TIFF Festival. Jest autorem kilku książek fotograficznych, m.in. Smog, Toskana i zaprojektowanej przez Thomasa Schostocka – Najważniejszego i tak Wam nie powiem. Zdobył kilka wyróżnień, w tym sekcji ShowOFF (2012) i Griffin Art Space (2017) w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie oraz nagrody WARTO (2015). W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną.


W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza zrealizowało roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. W każdym miesiącu sukcesywnie prezentowane są kolejne księgi. Całą serię pokażemy podczas wiosennej wystawy w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum.

 

Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo)Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi), Tomasz Kaczkowski (Księga IV: Dyplomatyka i łowy), Karolina Zajączkowska (Księga V: Kłótnia), Arobal / Bartek Kociemba (Księga VI: Zaścianek), Agata Kalinowska (Księga VII: Rada)Manio Lo / Mariusz Walterowicz (Księga IX Zajazd), Marta Zdulska (Księga IX: Bitwa), Anna Walterowicz (Księga X: Emigracja. Jacek), Paweł Janczarek (Księga XI: Rok 1812).



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl