Pan Tadeusz w Polskim Języku Migowym

Obrazek artykułu
Od września 2017 w Muzeum Pana Tadeusza realizowany jest projekt zbliżający dwie społeczności – Głuchych i słyszących - Tej ciszy chwila w Soplicowie.

Inspirując się cytatem z Pana Tadeusza oraz analizując potrzeby osób Głuchych, Muzeum Pana Tadeusza zainicjowało projekt Tej ciszy chwila w Soplicowie, który ma na celu stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz dorobku kulturowego i językowego między dwiema społecznościami – słyszących i Głuchych.

 

Kluczowym działaniem projektu jest przystosowanie oferty edukacyjnej muzeum do potrzeb osób niesłyszących, aby umożliwić im lepsze poznanie poematu Adama Mickiewicza – jednego z najważniejszych dzieł polskiej kultury. Dodatkowo Muzeum Pana Tadeusza angażuje osoby Głuche jako ekspertów w procesie opracowywania migowego tłumaczenia fragmentów Mickiewiczowskiej epopei z wykorzystaniem bogactwa Polskiego Języka Migowego (PJM).

 

Kulminacja projektu Tej ciszy chwila w Soplicowie nastąpi w sobotę 21 października 2017. Podczas wydarzeń otwartych dla wszystkich opowiemy o języku i kulturze Głuchych, zaprosimy na warsztaty rodzinne oraz zaprezentujemy prapremierę filmu z interpretacjami Pana Tadeusza w wykonaniu osób Głuchych, będącego efektem wcześniejszych działań.

 

Projekt Tej ciszy chwila w Soplicowie jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.


PROGRAM WYDARZEŃ

 

sobota, 21 października 2017, godz. 12.00

W zaczarowanym świecie gestów

warsztaty rodzinne dla dzieci (3–6 lat)

prowadzenie: Lucyna Kościelniak

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile gestów codziennie wykonujecie? Machamy kolegom na pożegnanie, pokazujemy uniesiony kciuk, jeśli coś się nam podoba albo głaszczemy brzuch, gdy jemy coś pysznego. A gdyby tak przez jeden dzień nie mówić w ogóle, tylko bawić się kalambury? Zapraszamy na zajęcia, podczas których poznamy podstawowe zwroty w języku migowym, poćwiczymy naszą mimikę, a w części plastycznej zrobimy motyla – międzynarodowy symbol Głuchych.

wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl

 

sobota, 21 października 2017, godz. 16.00

Głusi (ś)migają Pana Tadeusza

wykład

prowadzenie: Ewelina Moroń

Wykład na temat języka i kultury Głuchych, podczas którego pokażemy, jak można odbierać świat wzrokiem oraz opowiemy, czym jest Polski Język Migowy (PJM). Sprawdzimy również, czy można przetłumaczyć Pana Tadeusza na ten język.

wstęp wolny


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl