Pamiętnik Wacławy” czytając z wielu powodów, i analizując na jeszcze więcej

Okładka
Wart uwagi „Pamiętnik Wacławy. Ze wspomnień młodej panny ułożony”, przypadnie do gustu nie tylko fanom prozy sióstr Brontë. Ta wczesna powieść Elizy Orzeszkowej pozwoli nam bezkarnie wczytywać się w zapiski panienki z dobrego domu. Dom z którego pochodzi owa panienka oczywiście nie jest nieskazitelny skoro ona sama jest owocem mezaliansu, a rodzice od dawna żyją w separacji.

Dzięki Wydawnictwu MG, które dokłada wszelkich starań aby klasyka polska stawała na równi z klasyką światową, książkę „odzianą” w subtelną okładkę możemy nabyć już od 8 kwietnia. Całkiem możliwe, że tej powieści Orzeszkowej wielu z nas nie zna, i może czas nadrobić braki.


Wielu słysząc samo słowo klasyka zniechęca się do lektury, w tym samym czasie inni zachwycają się możliwością poznania polskiego dorobku literatury, pozytywnie ocenionego przez krytyków. „Pamiętnik Wacławy” można jednak zacząć czytać z wielu powodów, i analizować na jeszcze więcej.


Dziewiętnastowieczne tezy feminizmu i pozytywizmu mogą zdać się co najmniej przestarzałe, chyba, że akurat fascynuje nas ta epoka. Jeśli jednak skoncentrujemy się na historii Wacławy z czasem może okazać się, że momentami jest niezwykle współczesna. Poznajemy 17 letnią Wacławę, owoc mezaliansu. Matka to wielka dama, a ojciec prawdziwy porywista, profesor politechniki, który pracy się nie boi. Małżonkowie od lat żyją w separacji i choć do szaleństwa kochają córkę mają odmienne pomysły na jej przyszłe wychowanie. Niby odległe wczoraj, a jakby dzisiaj. Separacja stała się przecież terminem powszechnym, a spory na tle wychowawczym jak istniały tak istnieją. Warto wspomnieć również postać despotycznej babci Hortensji, która lubuje się w robieniu na szydełku frywolitek i lekturach typu „Naśladowanie  Chrystusa” Tomasza a’Cempis. I czas znów zdaje się stawać w miejscu bo,  dziś podobnych babć nie brakuje, choć może jednak wolą od szydełka pilot od telewizora i moherowe berety.


Książka naprawdę jest fantastyczna nawet jeśli nie pokusimy się o podróże w czasie. Przyjdzie nam przekonać się czy matce uda się w niecały rok wydać córkę za mąż. W innym wypadku Wacława zgodnie z wyznaczoną koleją trafi pod opiekę ojca, a ten na pewno ma inne plany.


„…przed chwilą jeszcze wpatrywałam się w świat mojej matki i w świat mego ojca, a oba pociągały mię jednakowo, lubo wiedziałam, że z natury swojej pogodzić się i dać się razem posiąść nie mogą. Jam pragnęła jednego i drugiego; ani jednego, ani drugiego wyrzec-bym się nie chciała. Cóż więc nastąpi? jaki wybór uczynię? jaką się stanę?”


Na te pytania odpowie „Pamiętnik Wacławy. Ze wspomnień młodej panny ułożony”

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl