Adres

34-381 Radziechowy

ul. św. Marcina 228 Radziechowy

Polska

Kontakt

Email kontaktowy:

Telefon kontaktowy:+48 693 736 559

Share

Wydawnictwo Toczka

TOCZKA to słowo, które w językach słowiańskich oznacza kropkę, koniec, ale w tej historii, Toczka to zaledwie punkt wyjścia w podróż rozpościerającą się pomiędzy szarą codziennością, a światem nieskrępowanej wyobraźni. W literaturze szukamy oderwania od rzeczywistości, zaskoczenia, wypatrujemy pierwiastka magii i nieprzewidywalności.

W szczególnym kręgu naszych literackich poszukiwań i zainteresowań są kraje słowiańskiego Południa, Bałkany i wywodzący się z tego kulturowego obszaru artyści tworzący w językach południowosłowiańskich (macedoński, bułgarski, serbski, chorwacki, bośniacki, słoweński). Tam właśnie szukamy literatury która zabierze czytelników w podróż w nowe wymiary literackiego doświadczenia, pozwoli na eksplorację obszarów wykraczających daleko poza kropkę kończącą zdanie.

Nakładem Wydawnictwa Toczka ukazały się dotychczas dwie książki tworzące serię wydawniczą NA POŁUDNIE. „Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni” to nagrodzony prestiżową nagrodą Balkanika zbiór opowiadań autorstwa macedońskiego pisarza Aleksandra Prokopieva oraz „Łomskie opowieści”, którego autorem jest pochodzący z Bułgarii Emil Andreev. Kolejne pozycje w przygotowaniu. Ideą serii Na Południe jest chęć przedstawienia polskim czytelnikom bałkańskiej literatury pięknej, literatury przesiąkniętej aurą surrealizmu, przepełnionej wszelkimi fantasmagoriami, z bohaterami żyjącymi na granicy dwóch światów – rzeczywistym i wyobrażonym. Wybieramy do tłumaczenia pozycje autorów znanych i docenianych na tamtejszym rynku wydawniczym, książki nagradzane literackimi nagrodami, uznane przez krytyków i czytelników.

Nasze artykuły

Article image

Łomskie opowieści – zapowiedź

Dodany: 18 lipiec 2014

Lubimy ten moment gdy rzeczy zaczynają się dziać, toczyć się i nabierać rozpędu. Puste kartki zapełnią się literami, litery ułożą się w piękne słowa, a słowa nadadzą sens działaniu. W naszej literackiej podróży dotarliśmy do Bułgarii skąd z radością anonsujemy nowego autora. Wkrótce przed Państwem Emil Andreev i jego „Łomskie opowieści”. Cieszymy się! Więcej szczegółów już wkrótce. Tymczasem prezentujemy okładkę przygotowywanego przez nas zbioru opowiadań. „Każdy ...
Article image

Emil Andreev w Piwnicy pod Baranami

Dodany: 18 lipiec 2014

12 maja 2014, w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w ramach, organizowanych przez Instytut Filologii Słowiańskiej, Dni Kultury Bułgarskiej, odbyło się spotkanie z pisarzem Emilem Andreevem. W trakcie spotkania prowadzonego przez Magdalenę Pytlak, pisarz opowiadał o swojej twórczości, miłości do muzyki i wszystkim tym, co inspiruje go do tworzenia literatury. Kilka słów poświecił również okładce „Łomskich opowieści”, zbioru opowiadań, który już niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Toczka. „To co zrobiło ...

Książki wydawnictwa

Book cover
Book cover