Odnaleziono powieść matki Sienkiewicza

Obrazek artykułu
Matka Henryka Sienkiewicza napisała powieść, o fakcie tym prawdopodobnie nie wiedział nawet noblista.

Minął już 2016 rok, który ustanowiono rokiem Sienkiewicza ze względu na przypadającą 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci noblisty. Był to doskonały czas, by wspominać sylwetkę polskiego noblisty oraz ponownie docenić jego dzieła tym bardziej. że lekturą akcji Narodowego Czytania w 2016 roku było „Quo vadis”.


Okazuje się jednak, że nadal mało kto wie, że matka Henryka Sienkiewicza także napisała powieść. Na twórczość Stefani Sienkiewiczowej natknął się kustosz Michalina Byra z Pracowni Informacji Naukowej Biblioteki Narodowej, podczas kwerendy związanej z Rokiem Henryka Sienkiewicza.


Powieść zatytułowana „Jedynaczka”, nie miała wydania książkowego, ale opublikowana została w 10 odcinkach na łamach tygodnika „Bazar” w 1865 r.


Prawdopodobnie nawet Henryk Sienkiewicz nie wiedział o prozatorskiej twórczości swojej matki, w jednym z wywiadów wspomniał bowiem,, iż :  „pisywała wiersze, jakkolwiek były to tylko poezye do albumów, bez pretensyi do jakiejś głębszej wartości artystycznej”.


Źródło zdjęcia i więcej informacji: http://bn.org.pl/aktualnosci/1287-nieznana-powiesc-matki-henryka-sienkiewicza.html

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl