Obcy w antykwariacie powieść zahaczająca o klimaty science-fiction

Okładka
Nie od dziś wiadomo, że burzliwa historia Wrocławia jest w stanie dostarczyć autorom książek zaskakujących inspiracji. Świetnym tego przykładem jest najnowsza powieść Jolanty Marii Kalety „Obcy w antykwariacie”, zahaczająca o klimaty science-fiction.

Do standardowych motywów zawartych w poprzednich książkach tej autorki – miłości, przygody i mrocznych, kryminalnych rozgrywek – dołączyły elementy typowo fantastyczne, ujęte bardzo delikatnie i przypominające chwilami realizm magiczny. Wyobraźcie sobie to wszystko na tle Wrocławia – zarówno tego polskiego, jak i niemieckiego...


Głównym bohaterem powieści jest Maks Radwan, filolog klasyczny, który po tragicznej śmierci swojego stryja odziedziczył antykwariat w samym sercu Rynku. W najczarniejszych snach nie przypuszczał, że pomiędzy półkami pełnymi starych książek kryją się tajemnice pamiętające jeszcze III Rzeszę. W tym samym czasie polskie i amerykańskie wojsko obserwuje na Biskupinie lądowanie niezidentyfikowanego obiektu latającego. Jaki związek ma ono ze świeżo upieczonym antykwarystą? Przeczytajcie sami!


Teraz pora na kilka słów podsumowania. Niewątpliwą zaletą powieści jest wartka i ciekawa akcja, która pomimo wielu niedopowiedzeń cały czas wciąga i działa na wyobraźnię. Mógłbym przyczepić się do kilku naukowych kwestii, jednakże mam wrażenie, że naiwne czasami podejście do technicznych aspektów dodaje książce swoistego uroku i klimatu. Większość wątków jest zgrabnie doprowadzona do końca, choć w niektórych chwilach pojawiają się elementy zbędne – jak na przykład postać Eberharda Mocka, mająca nijaki wpływ na całość fabuły. Moim zdaniem takie „zapożyczenia” niepotrzebnie zwracają uwagę na fikcyjność fabuły i osadzenie jej w realiach nie do końca historycznych. Na plus zaliczyłbym na pewno coraz lepszy warsztat Jolanty Marii Kalety, ekspresyjny opis zaginionej ulicy Cmentarnej do dziś nie chce opuścić mojej głowy.


Reasumując – kolejna powieść godna polecenia!


źródło: biblioteka.tajemniczywroclaw.pl


Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem medialnym portalu www.TuWrocław.comOd 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl