O tym nie zapomnę

Okładka
"Mój umysł zamieszkuje dziki lokator. I tak się składa, że tym lokatorem jestem ja sam".
Zemsta zbyt często staje się pokarmem dla duszy, jedynym celem i wartością, dla jakiej warto żyć. Zemsta, która prędzej czy później niszczy, prowadząc do nieuchronnego finału. O sile tego uczucia i jego destrukcyjnej mocy opowiada mało znany w Polsce amerykański pisarz, którego czas najwyższy odkryć.

David Baldacci to urodzony w Richmond, prawnik i pisarz, często porównywany do Johna Grishama. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści pięć języków i sprzedane w osiemdziesięciu krajach, w ponad stumilionowym nakładzie. Jego powieść pt. "Władza absolutna" została zekranizowana przez samego Clinta Eastwooda. Autor mieszka obecnie w Wirginii.

Pewnego zwyczajnego dnia, ktoś morduje najbliższą rodzinę detektywa Amosa Deckera. Bohater nie potrafi poradzić sobie z taką traumą i po jakimś czasie odchodzi z policji. Kilkanaście miesięcy później dochodzi do zbiorowego morderstwa w miejscowej szkole. Morderstwa, które jak się okazuje jest ściśle powiązane z osobą byłego policjanta. Amos pomaga policji, wykorzystując swoje ponadprzeciętne umiejętności zapamiętywania każdego szczegółu.

Kryminał Davida Baldacciego to prawdziwa jazda bez trzymanki, w którym możemy być pewni tylko jednego – czeka nas totalne zaskoczenie. To książka, która od pierwszej do ostatniej strony przyciąga uwagę, wplątując czytelnika w makabryczną rozgrywkę pomiędzy mordercą a policją. Wartka akcja, jej kilka spektakularnych zwrotów oraz intrygujące zakończenie, pozwalają mi okrzyknąć ten kryminał jednym z lepszych, jaki zdarzyło mi się czytać w ostatnich latach.

Cała intryga kryminalna została zbudowana z wielu wątków, które pozornie nie mają wspólnego elementu. Czytelnik wszelkimi możliwymi sposobami stara się rozwikłać zagadkę, rozważając po drodze przeróżne hipotezy, które ostatecznie blakną w zestawieniu z nieprzewidywalnym zakończeniem.

Nie sposób nie wspomnieć o głównym bohaterze, który nie jest zwyczajnym śledczym. Otóż autor wyszedł nieco poza utarty schemat i obdarzył Amosa specyficzną umiejętnością. Bohater cierpi na hipermnezję, czyli wybitną pamięć, która nie pozwala na zapominanie nawet najmniej istotnych informacji. Ta nietuzinkowa cecha jego mózgu pozwala analizować mu śledztwo na zupełnie innej, niedostępnej dla pozostałych, płaszczyźnie. Możliwość podglądania myśli takiego człowieka i równoczesne analizowanie jego wniosków dotyczących śledztwa jest arcyciekawe. 

"W pułapce pamięci" to intrygujące wprowadzenie do całego cyklu o niezwykłym detektywie. Na lekturze tej książki z pewnością nie zawiodą się miłośnicy dobrze skrojonej intrygi kryminalnej. 

http://www.subiektywnieoksiazkach.pl/

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl