Nowość od BOSZ - "Reszta jest monologiem"

Obrazek artykułu
Wydawnictwo BOSZ przedstawia nowość wydawniczą „Reszta jest monologiem” – wywiad rzekę z Adamem Hanuszkiewiczem.


To zapis niekonwencjonalnej rozmowy wybitnego inscenizatora polskiego teatru (legendarnego dyrektora Teatru Narodowego i Teatru Nowego w Warszawie) Adama Hanuszkiewicza z Renatą Dymną – teatrologiem i wieloletnim kierownikiem literackim w Jego teatrze i Januszem Bogdanem Roszkowskim – tłumaczem literatury szwedzkiej, poetą i prozaikiem.


Ta istotna dla polskiej kultury wymiana myśli toczy się – w sposób nieunikniony – wokół zdarzeń teatralnych XX wieku. Nie omija jednak życia społecznego, politycznego i obyczajowego tamtych czasów. Czasów, których Hanuszkiewicz był świadkiem i wnikliwym obserwatorem. Dzięki jego oglądowi świata otrzymujemy panoramiczny obraz rzeczywistości, której doświadczał człowiek kreatywny, o oryginalnych poglądach, niezwykłym poczuciu humoru i w dodatku – wolny artystyczny duch.


Reszta jest monologiem to znakomita  lektura również dla tych, którzy cenią sobie filozoficzne przemyślenia dobrej próby. Wiele refleksji Mistrza będzie zapewne budziło sprzeczne emocje, ale na tym mu przecież zawsze zależało. Dlatego zrealizował tyle głośnych i bardzo kontrowersyjnych przedstawień spod znaku „psów, hond i drabin”, które stały się ważnym ogniwem procesu rozwoju polskiej kultury teatralnej.

Czytanie tej książki dzisiaj pozwoli na wiele refleksji nie tylko miłośnikom teatru, ale wszystkim, którzy wierzą, że polska kultura z jej kanoniczną klasyką jest czymś żywym i godnym kontynuowania. Doświadczymy tego zarówno przez lekturę, jak i refleksję płynącą przez kogoś, kto był dla polskiej kultury wartością nieprzecenioną.


Książka objęta patronatem medialnym RMF Classic, TVP Kultura i portalu Teatralny.pl

 


Fragment książki:


Pisarze ze Związku Literatów Polskich wyjechali kiedyś z wycieczką do Moskwy – program pobytu rozplanowany był oczywiście co do minuty, żeby literaci nie mieli czasu na głupstwa. O siódmej rano śniadanie, o ósmej wymarsz z hotelu, o dziewiątej znaleźli się w Muzeum Czechowa. Cicerone zaczął ich oprowadzać po wnętrzach, przedstawiając postać genialnego pisarza z taką pieczołowitością, że skończyli zwiedzanie o godzinie... trzeciej po południu! Przy drzwiach wyjściowych, trzymając już rękę na klamce, zapytał: „Może są, towarzysze, jakieś pytania?”. Wpółprzytomni literaci zakrzyknęli prawie jak jeden mąż: „Nie ma!”. Z tego chóru, który ostatkiem sił napierał na drzwi, wyłamał się jedynie Henio Tomaszewski:

– Przepraszam, ja mam pytanie!

– Słucham.

– Kto to był Czechow?

Innym razem siedział w cyrku z taką nastojaszczą kurwą stalinowską, Prestigerową, która podczas pokazu tresury lwów zapytała siedzącego obok dyrektora:

– Towarzyszu dyrektorze, ten z taką wielką grzywą to Lew Tołstoj, prawda?

A gdy poszli do skarbca na Kremlu, to po zwiedzeniu, kiedy zbliżali się już do wyjścia, Henio poprosił ją, żeby mu pożyczyła sznur z wielkich sztucznych pereł okalający jej szyję:

– Na co wam, towarzyszu?

– Tylko na sekundę!

Podała mu, a on wsadził te perły do kieszeni, ale tak, żeby mu wystawały. Oczywiście przy drzwiach dopadli ich strażnicy, zarzucając Prestigerowej, że ukradła je ze skarbca i dała wspólnikowi, żeby je wyniósł...

 

***

BOSZ to założona w 1994 roku w Olszanicy oficyna wydawnicza specjalizująca się w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym są wysoka wartość merytoryczna oraz najwyższa jakość edytorska.

Dotychczasowy dorobek Wydawnictwa BOSZ to ponad czterysta tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym milion czterysta tysięcy egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski.

Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej.

Oryginalność oraz najwyższa jakość albumów sprawiają, że wiele spośród tytułów Wydawnictwa BOSZ otrzymało najważniejsze nagrody oraz wyrónienia w prestiżowych konkursach książkowych, takich jak Najpiękniejsza Książka Roku w konkursie PTWK czy Książka Roku w konkursie o „Pióro Fredry”.

W 2011 roku Wydawnictwo BOSZ zostało laureatem 21. edycji Konkursu Godła „Teraz Polska” – uhonorowane za wysoką jakość wydawanych książek.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl