"Nowe Książki" o książkach Zeszytów Literackich

Obrazek artykułu
W miesięczniku "Nowe Książki" wspomniano książki Zeszytów Literackich: „Konfrontacje” i „Lato w Baden”. Fragmenty tekstów możemy przeczytać już teraz.

"Nowe Książki" o książkach Zeszytów Literackich, a w nich:

 


Witold Gombrowicz / Czesław Miłosz, „Konfrontacje” (Wstęp Michał Szymański, redakcja Michał Szymański i Barbara Toruńczyk), pisze Magdalena Bauchrowicz-Kłodzińska.


Właśnie wydany w serii „Zeszytów Literackich” zbiór listów, zapisków, szkiców tych wybitnych pisarzy, wzajem komentujących swe dzieło, a zwłaszcza wpisaną weń filozoficzną myśl, ilustruje poszczególne stadia ich nieoczywistej przyjaźni, pełnej frapujących powinowactw. […] Zupełnie jak w tańcu - nieprzypadkowo przecież na okładce „Konfrontacji” widnieje reprodukcja obrazu Henri Matisse’a - między tą parą artystów powstało napięcie o wyjątkowej dynamice, które niby magnetyczne pole przybliżało ich do siebie, to znów oddalało, wymuszało określone gesty lub skłaniało do zdjęcia masek. […] Ich literacki dwugłos wciąż jest zdumiewająco aktualny...".

Magdalena Bauchrowicz-Kłodzińska ("Nowe Książki" 2015 nr 9)


Więcej na temat książki: http://zeszytyliterackie.com/witold-gombrowicz-czeslaw-milosz-konfrontacje.html

 


Leonida Cypkina „Lato w Baden” (Wstęp Susan Sontag, tłum. Robert Papieski), pisze Halyna Dubyk

„Z fascynacji dorobkiem i życiorysem Fiodora Dostojewskiego pisarz utkał powieść o wierności, sztuce i o śmierci, która nie kończy życia, tylko przemienia się w wielowątkową narrację […] Autor, budując skomplikowane struktury zdania za pomocą techniki strumienia świadomości i przeplatając dwa zasadnicze plany powieści, zachował nie tylko lekkość narracji, lecz także klarowność. W tym miejscu należy wyrazić słowa uznania dla tłumacza, Roberta Papieskiego, który mistrzowsko uporał się z nie lada zadaniem”.

Halyna Dubyk („Nowe Książki” 2015 nr 9)


Więcej na temat książki: http://zeszytyliterackie.com/cypkin-leonid-lato-w-baden.html

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl