Nie można odsprzedać e-booka - Wyrok TSUE

Obrazek artykułu
W przeciwieństwie do papierowych książek handel wtórny ich cyfrowymi wersjami wymaga uzyskania zgody wydawcy – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczył sprawy niderlandzkiej spółki Tom Kabinet. Za pośrednictwem strony internetowej zorganizowała klub czytelniczy i przez niego możliwe było odsprzedawanie i kupno przeczytanych już e-booków. Sprawa trafiła do sądu, a zapytania w tej sprawie trafiły do unijnego trybunału. Chodziło o rozstrzygnięcie, czy wielokrotna odsprzedaż pliku elektronicznego z zapisem książki nie jest piractwem.

W odpowiedzi TSUE uznał, że sprzedaż e-booka nie oznacza publicznego rozpowszechniania, lecz publiczne udostępnianie. To kluczowe, ponieważ w drugim przypadku nie dochodzi do wyczerpania prawa w obrocie utworem.


Trybunał oparł swój wyrok o interpretację unijnej dyrektywy 2001/29/WE w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym.


Z kolei organizacje broniące praw wydawców podkreślały, że czytelnicy kupując e-booki nabywają prawo do przeczytania utworu, a nie jego odsprzedawania.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl