Najpopularniejsi i najwybitniejsi autorzy XX w. - poznaj geniuszy prozy

Obrazek artykułu
Czytanie książek wciąż jest popularne, choć często papierowe wydania są zastępowane elektronicznymi plikami. Bez względu na formę, w jakiej sięga się po prozę, zainteresowanie dziełami najwybitniejszych pisarzy jest tak samo duże jak przed laty. Oto 10 pisarzy noblistów, po których książki warto sięgnąć.

1. Czesław Miłosz 

 

Miłosz był pisarzem wszechstronnym - tworzył zarówno poezję, jak i prozę. Autor napisał książki: Dolina Issy, Zdobycie Władzy oraz Góry Parnasu. W 1980 roku został wyróżniony Literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości, a jury uzasadniło decyzję, podkreślając „bezkompromisową wnikliwość [Miłosza] w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów”. Czesław Miłosz posługiwał się aż 28 różnymi pseudonimami i inicjałami, przez co wiele osób często nie wiedziało nawet, że miało do czynienia z jego dziełami. 

 

2. Albert Camus

 

Camus był francuskim dramaturgiem i eseistą, który reprezentował egzystencjalizm w literaturze. W 1957 roku otrzymał Nobla za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”. Najbardziej znaną powieścią Camusa jest Dżuma, która jest lekturą w szkole średniej. 

 

3. Gabriel García Márquez

 

Márquez pochodził z Kolumbii i reprezentował tak zwany realizm magiczny. Jego powieści łączyły w sobie elementy fantastyczne i realistyczne, odzwierciedlając styl życia i konflikty toczące się na całym kontynencie południowoamerykańskim. Pisarz otrzymał Nobla za całokształt twórczości w 1982 roku. 

 

4. Mario Vargas Llosa

 

Jest to kolejny prozaik z Ameryki Południowej. Llosa pochodził z Peru, lecz jako niemowlę przeprowadził się z matką do Boliwii. Zaczął pisać we wczesnej mdłości, co zostało źle przyjęte przez jego ojca. Literaturę w Ameryce Południowej uznawano za domenę kobiet, przez co kariera pisarza nie wpisywała się w kult macho. Mario Vargas Llosa napisał powieści takie jak: Wyzwanie, Miasto i psy, Wojna końca świata i Szelmostwa małej dziewczynki. Pisarz otrzymał w 2010 roku Nobla za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

 

5. William Faulkner

 

Pisarz tworzył powieści, w których starał się zrekonstruować dzieje od czasów wojny secesyjnej do współczesności. W swoich powieściach przestawiał historię Ameryki Północnej, stosując liczne retrospekcje, strumienie świadomości i narrację wieloosobową. Wiele utworów Faulknera rozgrywa się w fikcyjnym hrabstwie Yoknapatawpha. Nagrodę Nobla przyznano pisarzowi w 1949 roku.

 

6. Ernest Hemingway


Księgarnia internetowa Nieprzeczytane.pl to raj dla miłośników twórczości Hemingway’a. Wiosenne potoki, Pożegnanie z bronią, Stary człowiek i morze, Komu bije dzwon - to tylko część utworów, które znajdują się w bogatym dorobku autora. Ernest Hemingway otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1954. Pisarz popełnił samobójstwo, strzelając sobie w usta z dubeltówki. Spekulacje mówią, że Hemingway zakończył życie, gdy uznał, iż osiągnął już wszystko, co mógł.

 

7. George Bernard Shaw

 

Shaw należy do elity pisarzy - jako jeden z dwóch autorów w historii jest zarówno laureatem Nobla, jak i Oscara. Taka sztuka nie udała się nawet tak poczytnym autorom jak J.R.R. Tolkien czy Agatha Christie. George Bernard Shaw skończył wyłącznie szkołę podstawową, lecz to wystarczyło, by tworzyć sztuki teatralne i powieści, spośród których najbardziej znane są Sztuki przyjemne i nieprzyjemne, My Fair Lady i Profesja Pani Warren.

 

8. Thomas Mann

 

Thomas Mann jest niemieckim prozaikiem, który jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców w dziejach literatury niemieckojęzycznej - Manna porównuje się nawet z Goethe’m. Wśród dzieł pisarza można wyróżnić powieści: Buddenbrookowie, U proroka, Śmierć w Wenecji, Czarodziejska Góra i Doktor Faustus. Przez lata komentowano szeroko nie tylko dzieła pisarza, ale również jego skłonności do homoseksualizmu, o których wiedziała nawet jego żona. Mann otrzymał Nobla w dziedzinie literatury w 1929 roku. 

 

9. Aleksandr Sołżenicyn         

 

Rosjanin pisał książki, które spotykały się z krytyką komunistycznych władz, lecz jego upór sprawił, że dziś dzieła Sołżenicyna dają szeroki obraz tego, co działo się w ZSRR. Moralistyczne utwory ukazały system zniewolenia, terror i gehennę codziennego życia w łagrach i w XX-wiecznej Rosji. O losie zesłanych do łagrów opowiada Archipelag GUŁag, składający się z trzech tomów i stanowiący najważniejsze dzieło autora. Sołżenicyn został uhonorowany Noblem w 1970 roku, jednak długo obawiał się odebrać nagrodę ze względu na możliwy zakaz powrotu do ZSRR.

 

10. Imre Kertész

 

Kertész był węgierskim Żydem, który w 1944 roku trafił do Auschwitz-Birkenau, a następnie do Buchenwaldu. Udało mu się przeżyć, lecz stracił całą rodzinę prócz matki. Jego traumatyczne doświadczenia odcisnęły piętno na twórczości Węgra. Powieść Los utracony opowiada o losach młodego chłopca w obozach koncentracyjnych, a wraz z powieściami Fiasko i Kadysz za nienarodzone dziecko stanowi „trylogię ludzi bez losu”. Nobla wręczono Kertész’owi w 2002 roku „za pisarstwo, które wynosi doświadczenia jednostki ponad przeciwieństwa brutalnej historii”.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl