Na pomoc Oldze Tokarczuk

Obrazek artykułu
Waldemar Bonkowski wezwał władze samorządowe Nowej Rudy do pozbawienia Olgi Tokarczuk tytułu honorowego obywatela miasta. Polski PEN Club wydał w tej sprawie oświadczenie.

Zgodnie z prośbą na stronie rynek-ksiazki.pl upowszechniono oświadczenie Polskiego PEN Clubu, odnoszące się do nieprzyjemności jakie spotykają Olge Tokarczuk.


 

Oświadczenie Polskiego PEN Clubu z 17 grudnia 2015 roku


Nadużywając mandatu senatora, p. Waldemar Bonkowski wezwał władze samorządowe Nowej Rudy do pozbawienia Olgi Tokarczuk tytułu honorowego obywatela miasta. Jest to próba nadania urzędowej sankcji publicznej nagonce połączonej z kryminalnymi groźbami wobec pisarki. Za pretekst posłużyła jej sceptyczna wypowiedź o relacjach narodowościowych i społecznych w dawnej Rzeczypospolitej. Apel p. Bonkowskiego o ukaranie tej wypowiedzi infamią usiłuje wymusić w Polsce podmiotową cenzurę ideologiczną w obronie własnych stereotypów. Źle to wróży, kiedy o wolności słowa i myśli usiłuje stanowić ktoś znany głównie z wyroku za nakłanianie do fałszerstwa dokumentów i z manifestowania jarmarcznego patriotyzmu pod obelżywymi transparentami.


Zarząd Polskiego PEN Clubu


Więcej: http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/w-obronie-olgi-tokarczuk_42757.html

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku