Motyw snu w literaturze

Obrazek artykułu
Senne widziadła intrygują od zawsze. Onejromancja, czyli wróżenie ze snów ma wielu zwolenników. Motyw snu w literaturze nadaje niezwykłe, często symboliczne znaczenie sennym marzeniom. Dzięki temu powstają wyjątkowe historie.

Zdaniem lekarzy i naukowców sen to niezwykle ważny dla organizmu stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. W momencie niesiona zostaje świadomość, dzięki czemu organizm ma szansę wypocząć po całodziennej aktywności. Cykl senny dzieli się na dwie główne fazy: NREM i REN. Marzenia senne najczęściej występują w fazie REN. Naukowcy zajmujący się neuronauką, analizą psychoterapeutyczną oraz systematyczną analizą dużej ilości marzeń sennych, od dawna starają się wyjaśnić, czym są i jakie znaczenie mają występujące w czasie snu wrażenia zmysłowe. Osoby zajmujące się onejromancją twierdzą, że ze snów można przewidzieć przyszłość. Metody wróżenia ze snów oraz odczytywania zawartych w widziadła innych symboli praktykowane są od najdawniejszych czasów.


Motyw snu w literaturze wykorzystywany jest bardzo często. Dzięki temu powstają niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju historie. Wszystko, co w sennych marach dostrzegają bohaterowie, zawsze wpływa na ich los. Warto się o tym przekonać.


Motyw snu w literaturze


Motyw snu odnajdziemy w obyczajowo-przygodowej opowieści z elementami fantasy – „Remedium”. Akcja rozgrywa się w intrygujących czasach Młodej Polski. Tajemniczy klimat wyczuwalny będzie na każdym kroku. Główny bohater, Franciszek Okrumźa to utalentowany modernistyczny malarz. Od dłuższego czasu miewa on nietypowe sny. Pojawia się w nich piękna młoda dziewczyna. Jest to Amelia, która, choć Franciszek tego nie wie, będzie potrzebować jego pomocy. Malarz namaluję obraz dziewczyny ze swych snów. Malowidło będzie miało uzdrawiającą moc. Możliwe, że właśnie ono będzie mogło uleczyć „defekt” Amelii. Jest to piękna historia ze sztuką w tle, będzie więc inspirująco, a momentami wręcz magicznie. Nie zabraknie wątków miłosnych i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Warto także wspomnieć, że Franciszek Okrumźa jest bohaterem, który posiada realny historyczny pierwowzór.




Motyw snu napędza akcję powieści, która zawiera uniwersalne wskazówki dla wszystkich kobiet – „Dziesięć przykazań Amelii”. Tytułowa Amelia to inteligentna i niezwykle zaradna młoda kobieta. Praca zawodowa daje jej satysfakcję i poczucie bezpieczeństwa, podobnie jak spokojny przewidywany żywot. Amelia zaczyna jednak zastanawiać się, czy bycie singielką to jej wybór, czy może wynik braku zainteresowania kontaktami z płcią przeciwną? Wówczas okazałoby się, że pretenduje do tytułu starej panny, co nie brzmi najlepiej. Pora więc na zmiany. Amelia dość szybko uświadomi sobie, że jej serce wypełnia gorycz. Ironia dłużej nie zdoła maskować odczuwanego przez nią poczucia osamotnienia. Tylko, jak zmienić tę sytuację? W snach Amelii pojawią się wskazówki, za którymi musi zacząć podążać. Może to jej podświadomość podpowiada jej, co powinna zrobić? Bardzo możliwe, bo ostatecznie dzięki sennym widziadłom odkryje dziesięć uniwersalnych przykazań. Będą to porady, które powinna wykorzystać każda kobieta.




Motyw snu pojawia się również w dedykowanej starszym dzieciom i młodzieży książce „Senne wskazówki”. Główną bohaterką jest nastoletnia Amanda. Początkowo może nam się wydawać, że dziewczynie niczego nie brakuje do szczęścia. Jej rodzice nie odmawiają jej przecież żadnych zachcianek. Dobra materialne to jednak nie wszystko. Amanda pragnie rodzicielskiego ciepła. Poczucie osamotnienia sprawi, że stanie się arogancką i egoistyczną osobą. To dlatego zaczną opuszczać ją koledzy i przyjaciele. Na szczęście, ktoś nad nią czuwa. Amanda nie przypuszcza, że kolejnej nocy otrzyma od baśniowych postaci cenne wskazówki. Pozostanie jej mądrze je wykorzystać. Na naprawę popełnionych błędów, nigdy nie jest za późno.




We wszystkich z zaprezentowanych pozycji motyw snów odgrywa znaczącą rolę. To on napędza akcje i zapoczątkowuje nieprawdopodobne zdarzenia. Po lektury te warto sięgnąć o dowolnej porze, choć chwile przed snem zdają się najodpowiedniejszym momentem.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl