Mit rozpieszczonego dziecka już w księgarniach!

Obrazek artykułu
Powszechnie uważa się, że współcześni rodzice pozwalają dzieciom na zbyt wiele. Czy to prawda? Okazuje się, że przyzwyczajanie dzieci do porażek, frustracji i cierpienia wcale nie wzmacnia ich na drodze do dorosłości.

Co więcej, badania naukowe dowodzą, że rywalizacja i samodyscyplina w młodym wieku mają swoje ciemne strony. Wnioski, które przedstawia Alfie Kohn w Micie rozpieszczonego dziecka, są jeszcze bardziej zaskakujące. Bazując na aktualnej wiedzy i badaniach, pisze o epidemii posłuszeństwa wśród dzieci, korzyściach płynących z rodzicielstwa helikopterowego i wychowywaniu pozytywnych buntowników.


Nowa książka autora bestsellerowego Wychowywania bez nagród i kar ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Mind.   

 

Alfie Kohn zaprasza do refleksji nad stereotypami dotyczącymi dzieci i ich wychowania.  Z punktu widzenia nauki rozważa powszechne przekonania na temat rodzicielstwa helikopterowego, rywalizacji, samokontroli, czy rzekomo szkodliwego poczucia własnej wartości. Pokazuje, że część opinii, które funkcjonują w mediach i świadomości rodziców, zyskała już statut szkodliwych mitów. „Mówi się, że dzisiejsze dzieci są leniwe, roszczeniowe i egocentryczne i dlatego trzeba narzucić im wyraźne granice oraz wyciągać konsekwencje, czyli karać za nieposłuszeństwo. Ponadto zmuszać do rywalizacji, narażać na porażki, a także rozwijać samodyscyplinę i wytrwałość. W skrócie, dzieci powinny dobrze się zachowywać i ciężko pracować. Na łamach tej książki podałem wszystkie te zalecenia w wątpliwość, łącznie z niepochlebnymi przekonaniami na temat dzieci'” – pisze Kohn. Jego książka zawiera także pozytywny program, który autor nazywa wychowaniem opartym na współpracy.

,,Książka Wychowanie bez nagród I kar spotkała się ze sporym zainteresowaniem rodziców. Dlatego postanowiliśmy wydać kolejny tytuł tego ważnego autora. Osobiście uważam go za lekturę obowiązkową dla rodziców, którzy chcieliby być na bieżąco z najnowszą wiedzą na temat dzieci – mówi Darek Syska, wydawca Kohna. – Ten autor metodycznie rozbraja stereotypy dotyczące wychowania i powołuje się wyłącznie na wiarygodne badania naukowe. Wiele jego wniosków jest zaskakujących, ale właśnie przez to skutecznie zmieniają one nasz tradycyjny punkt widzenia’’.

Książka „Mit rozpieszczonego dziecka” ukazała się nakładem Wydawnictwa Mind, które specjalizuje się w wydawaniu książek o profilu pedagogicznym i psychologicznym, w szczególności poruszających tematykę mądrego wychowywania dzieci, rodzicielstwa i szeroko pojętej edukacji. Wydawnictwo wydaje światowe bestsellery najbardziej cenionych ekspertów na świecie, takich jak szeroko znany w Polsce Jesper Juul, Daniel Siegel i właśnie Alfie Kohn.

 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy