MG proponuje Niccolò Machiavelli Książę

Obrazek artykułu
MG proponuje pozycję słynną i mimo upływu czasu niekiedy aktualną: Niccolò Machiavelli Książę..Jedna z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej.

Z pewnością warto wiedzieć, co doradca zalecał swemu panu.

 

Moim zamiarem jest pisać rzeczy użyteczne dla tego, kto je rozumie, przeto o wiele bardziej właściwym wydaje mi się iść za prawdą rzeczywistą zdarzeń niż za jej wyobrażeniem. Wielu wyobrażało sobie takie republiki i księstwa, jakich w rzeczywistości ani się nie widzi, ani się nie zna; wszak sposób, w jaki się żyje jest tak różny od tego, w jaki się żyć powinno, że ten, kto chce postępować tak, jak się powinno postępować, a nie tak, jak się postępuje, gotuje raczej swoją klęskę, niż zapewnia panowanie.


Dla Machiavellego jest oczywiste, że polityka oderwała się od etyki, a „człowiek, który w każdym swym postępku zdecydowany jest przestrzegać zasad dobra, musi nieuchronnie zginąć wśród tylu, którzy nie są dobrymi".

 

Książę to najsłynniejsze dzieło Niccolò Machiavellego, a zarazem jedna z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej, źródło doktryny politycznej zwanej makiawelizmem, poradnik strategii utrzymania władzy.


Przy czym jest to cel nadrzędny, który usprawiedliwia podejmowanie działań nieetycznych o tyle, o ile okazały się one skuteczne w jej utrzymaniu.

Kto z Państwa jest zainteresowany tą lekturą?

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku