MG Nie pozwolisz żyć czarownicy Tomasz Kowalski

Obrazek artykułu
Nie pozwolisz żyć czarownicy to mroczna opowieść o drzemiących w ludziach lękach przed siłami nieczystymi, czarami i zabobonami.

Tomasz Kowalski, autor Mędrca kaźni oraz Rozmów na trzech grabarzy i jedną śmierć, to miłośnik makabry i czarnego humoru. Tematem jego twórczości najczęściej jest śmierć i jej przeróżne oblicza. Ale tak naprawdę Tomasz Kowalski za każdym razem podejmuje się analizy ludzkich zachowań i charakterów, a te, jak wiadomo, najlepiej widać w obliczu śmierci. 


Nie pozwolisz żyć czarownicy to mroczna opowieść o drzemiących w ludziach lękach przed siłami nieczystymi, czarami i zabobonami. A także o kobietach i mężczyznach i o tym, że polowania na czarownice trwają po dziś dzień, a cioty, jak nazywano w dawnej Polsce czarownice, oraz ich kaci mogą mieszkać tuż obok, za ścianą naszego mieszkania.


W 1835 roku na łamach tygodnika „Przyjaciel Ludu" pojawił się dziwny, parostronicowy tekst, dotyczący procesu i skazania za czary czternastu kobiet. Artykuł ten miał formę relacji naocznego świadka wydarzeń, który mając osiem lat, widział ponoć, jak w sierpniu 1775 roku we wsi Doruchów tamtejszy dziedzic pojmał, poddał torturom, a na koniec spalił nieszczęsne wieśniaczki. Autor tekstu zachował anonimowość, podpisując się jedynie inicjałami X.A.R.

 

Tomasz Kowalski parokrotnie odwiedził Doruchów w poszukiwaniu śladów tamtych wydarzeń. Mimo że niektórzy historycy sceptycznie podchodzą do autentyczności wspomnień zagadkowego świadka, mieszkańcy są pewni, że taki proces miał wtedy miejsce, a na terenie tzw. trójkąta czarownic zapłonął stos.

 

Nie pozwolisz żyć czarownicy ukaże się 15 lutego.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy