MFK Wrocław 2018 - zapowiedź wydarzeń

Obrazek artykułu
Odliczanie czas zacząć! Już za tydzień we wtorek startuje jubileuszowa piętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław. Sprawdźcie, co przygotowano na rozpoczęcie festiwalu.

DZIEŃ PIERWSZY

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2018 rozpoczniemy pierwszym z cyklu spotkań autorskich poświęconych premierowym powieściom. Na poczatek Wojciech Chmielarz i jego thriller „Żmijowisko", który ukazał się na początku maja. Z autorem, laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, porozmawia Jakub Ćwiek. Start: godz. 18.00, spotykamy się w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro).


A po spotkaniu zapraszamy na „Tajemnicę": improwizowany spektakl kryminalny, który powstanie na waszych oczach i dzięki waszym sugestiom. Kto zabił? Dlaczego? Gdzie ukrył narzędzie zbrodni? W serii retrospekcji i przesłuchań podejrzani będą opowiadać o swoich skomplikowanych relacjach z ofiarą. Detektyw będzie szukał motywów i narzędzi zbrodni. Początek o godz. 20.00, również w Prozie. Bilety w cenie 10 złotych dostępne przed wydarzeniem. Organizatorem wydarzenia są Improwizowane Poniedziałki.

 

DZIEŃ DRUGI

Festiwalowa środa upłynie pod znakiem nowości. W jubileuszową piętnastą edycję festiwalu i w setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety postanowiliśmy oddać głos właśnie im i o nich mówić. Dlatego o 17.00 spotkamy się w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) na zupełnie nowej odsłonie tradycyjnego festiwalowego panelu „Nauka w praktyce śledczej": „Kobiety i nauka". Dr Karolina Kremens, dr hab. Patrycja Matusz-Protasiewicz i dr Magdalena Półtorak spotkają się, by podyskutować o przestępczości wobec kobiet migrantek. Wstęp wolny.


A o 19.30 przenosimy się do Wrocławskiego Centrum Kongresowego (ul. Wystawowa 1), na wydarzenie z cyklu „Zakazane lektury". Dlaczego postanowiliśmy, że „Zakazane lektury" znajdą się w programie? Bo uważamy, że lista lektur może i powinna pokazywać najlepszą twarz literatury kryminalnej, fantasy, powieści przygodowej, sci-fi i innych. Dlatego Arkadiusz Jakubik przeczyta znakomitą powieść kryminalną Stanisława Lema („Śledztwo"), a Zygmunt Miłoszewski, Stanisław Bereś i Irek Grin porozmawiają o fenomenie literatury gatunkowej właśnie na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2018. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki, do odbioru na eBilet.pl.

 

DZIEŃ TRZECI

Międzynarodowy Festiwal Kryminału jest imprezą literacką, dlatego literatura będzie tematem większości rozmów już za tydzień. Ale nie tylko ona pojawi się w programie trzeciego dnia festiwalu.


Popołudnie i wieczór spędzimy w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro). To tutaj o godz. 16.00 tradycyjny festiwalowy cykl wykładów otwartych rozpocznie Przemysław Semczuk opowieścią o tropieniu zbrodni w archiwum i o tym, czy dla pisarza lepsza jest prawda, czy fikcja. Po nim w Prozie pojawi się Marta Guzowska, która będzie mówić o... ziemniakach na Marsie. Czyli o tym, skąd pisarz wie to, co wie. Początek drugiego wykładu o 17.30.


A o 19.00 rozpocznie się kolejne spotkanie autorskie w ramach festiwalu. Jego gościem będzie Marcin Wroński, który przedpremierowo opowie o swojej ostatniej książce o komisarzu Maciejewskim, zatytułowanej „Gliny z innej gliny" (premiera na początku czerwca). Spotkanie poprowadzi Grzegorz Chojnowski (a wśród publiczności zasiądzie jeden ze współautorów książki, ale o tym - sza!).

 

O 20.30 rozpocznie się natomiast zupełnie nowa odsłona tradycyjnego festiwalowego panelu „Literaci kontra zawodowcy": „Kobiety i policja". Podinsp. Agnieszka Świniarska i kom. Aneta Pola opowiedzą prowadzącemu Irkowi Grinowi, jak to jest być polską policjantką.

 

DZIEŃ CZWARTY

W piątkowe popołudnie spotykamy się w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Rozpoczniemy o godz. 16.30 trzecim z cyklu wykładów otwartych: pisarz Marcin Wroński opowie o „redaktorstwie detektywnym".


A zaraz potem dwa spotkania, podczas których przyjrzymy się z kobiecej perspektywy zjawiskom coraz silniej rozbrzmiewającym w literaturze kryminalnej. Najpierw, o godz. 18.00, o komedii kryminalnej porozmawiają Aneta Jadowska, Marta Matyszczak i Olga Rudnicka pod przewodnictwem Alka Rogozińskiego.



Natomiast o godz. 19.30 Iza Michalewicz i Ewa Winnicka spotkają się, by podyskutować z Przemysławem Semczukiem o true crime.

 

O godz. 21.00 rozpocznie się zaś tradycyjne już spotkanie jurorzy oraz czytelnicy kontra nominowani. W przeddzień wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru 2018, przyznawanej za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku, nominowani do nagrody: Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Grzegorz Kalinowski, Katarzyna Kwiatkowska i Krzysztof A. Zajas (Anna Kańtoch niestety nie może przyjechać) pojawią się w Barbarze, by odpowiedzieć na pytania od czytelników i jury (w składzie: Zbigniew Mikołejko, Anna Gemra, Anna Marchewka, Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula). Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

 

fot. Marcina Wrońskiego: Marcin Łobaczewski

fot. A. Jadowskiej: Marcin Okoniewski

fot. I. Michalewicz: Magdalena Wdowicz-Wierzbowska; fot. E. Winnickiej: Cezary Łazarewicz

fot. G. Kalinowskiego: Andrzej Świetlik; fot. K. Kwiatkowskiej: Janusz Gliszczyński; fot. K. Zajasa: Monika Raczyńska

 

Jeśli nie możecie przyjechać, a chcielibyście zapytać o coś któregoś z nominowanych autorow, nic straconego: ślijcie swoje pytania na adres redakcja@portalkryminalny lub zostawcie je na Facebooku, a my zadamy je podczas spotkania.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław odbędzie się w dniach 22-27 maja 2018.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl