Ludzkie mięso uzależnia

Okładka
"Ludzkie mięso uzależnia".
Zostałam zaproszona na kolację, która na zawsze utkwi w mojej pamięci. Kolację, której nie serwuje się wszystkim. Kolację, przeznaczoną dla wybrańców, utrzymaną w sekrecie. Kolację przekraczającą wszelkie granice kulturowe, etyczne i także... smakowe. Poczęstowano mnie ludzkim mięsem.

Raphael Montes to brazylijski pisarz, który ukończył Colegio de São Bento oraz prawo w Rio de Janeiro. Autor pracuje w swoim zawodzie, ale oprócz tego pisze krótkie formy i powieści oraz scenariusze do filmów oraz seriali. Jego opowiadania ukazywały się w "Playboyu" i "Ellery Queen Mystery Magazine". W Polsce znany jest z książki pt. "Dziewczyna w walizce", która ukazała się w 13 krajach.

Dante oraz jego trójka przyjaciół z dzieciństwa wynajmują duże mieszkanie w Rio de Janeiro. Gdy zostaje ono zadłużone, wpadają na pomysł kontrowersyjnego biznesu - łatwych pieniędzy, z których utrzymają się w wielkim mieście, w czasach kryzysu. Organizacja pierwszej, sekretnej kolacji z menu, którego nie znajdzie się w żadnej restauracji staje się początkiem przerażającego biznesu, od którego nie ma odwrotu.

Muszę przyznać, że na podstawie samego tytułu książki, okładki i krótkiego blurba, łatwo wysnuć wniosek, jakie mięso staje się atrakcją kolacji przygotowanych przez Dantego i jego kolegów. Tak to ludzkie mięso, które przyrządzane jest przez mistrza kuchni z wyrafinowanym smakiem. Raphael Montes tym samym przekroczył wszelkie granice, kreując nieco absurdalną fabułę, która wciągnęła mnie od pierwszej strony. Gratuluję autorowi tak plastycznych opisów dań serwowanych na kolacjach dla kanibali. Dań, które z pewnością wzmacniałaby mój apetyty, gdybym nie wiedziała tego, że to właśnie ludzkie mięso leży na talerzu. Czy to literackie doznanie było obrzydliwe? Opisy dań, jakie wykreował autor z pewnością nie, natomiast fragmenty ukazujące pracę rzeźnika ludzkiego ciała, już niestety tak. Niektóre partie fabularne tej powieści jawiły mi się niczym oglądany horror, w którym latają flaki, a krew leje się strumieniami.


"Sekretna kolacja" to oprócz warstwy łączącej w sobie grozę i thriller, smutna analiza współczesnych elit, czyli bogatych ludzi z pierwszych stron gazet - celebrytów, ale także zwykłych obywateli. Prężnie rozwijający się biznes z mięsem mewy, jak nazywane jest w książce ludzkie mięso, świadczy bowiem o tym, że człowiek jest w stanie przekroczyć wszelkie granice, by poczuć nową podnietę, która uczyni jego życie ciekawszym i fascynującym. Współczesna cywilizacja to bowiem ludzie głodni coraz to nowszych, ekscytujących doznań, gotowi przesunąć granice etycznego działania. Do tego wszystkiego dochodzą obydwie strony sekretnych kolacji - organizatorzy oraz degustatorzy. To przerażająca wizja, w której ostatnia, rocznicowa kolacja z groteskowym wydźwiękiem, obrazuje zło, jakie siedzi w każdym z nas - bez względu na status społeczny i wyznawane wartości.

Nie zostałam zaskoczona przewrotnym zakończeniem powieści, gdyż domyśliłam ukazanego scenariusza już w połowie książki. Zaskoczyły mnie natomiast tezy, jakie autor wplata w fabułę swojego utworu dotyczące kwestii rozwiązania głodu na świecie, czy też jego szydzenia z modnych obecnie programów kulinarnych. Pierwszoosobowa narracja głównego bohatera, który opowiada tę całą obrzydliwą historię to trafiony zabieg, który wywołuje jeszcze więcej emocji.

Musicie koniecznie poznać historię Dantego, która ku mojemu przerażeniu, wydaje się być tak mocno realistyczna. Aż strach pomyśleć, że coś takiego może rzeczywiście mieć miejsce. Mam także nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy czerpać inspiracji z fabuły tej powieści, gdyż nie bez przyczyny główny bohater nazywa się Dante. A tak przy okazji, polecam wam do wypróbowania znajdujący się w książce przepis na pieczony antrykot ze zredukowaną wódką, cytrusami i pieczonym, zielonym jabłkiem. Smacznego!

"Tak naprawdę nie musisz jeść ludzkiego mięsa, żeby dokonywać potwornych czynów, wystarczy pokroić stek i kiełbasę, by przyłożyć rękę do okropności".

http://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku