Literatura rumuńska dla początkujących i średnio zaawansowanych

Obrazek artykułu
Podczas Festiwal Sacrum Profanum popularyzowana będzie wiedza o współczesnej literaturze rumuńskiej, W dyskusji pod nazwą „Literatura rumuńska dla początkujących i średnio zaawansowanych” weźmie udział Joanna Kornaś-Warwas.

Tegoroczny Festiwal Sacrum Profanum (26-28 września 2017) zostanie poświęcony między innymi rumuńskiemu spektralizmowi –  intensywnemu i porywającemu nurtowi muzyki współczesnej – a jego dopełnieniem po raz pierwszy stanie się kontekst literacki i kulturowy Rumunii. Z tego powodu publiczności festiwalu zaproponowany zostanie cykl trzech spotkań, które mają wprowadzić słuchaczy w szersze konteksty współczesnej kultury i literatury rumuńskiej.


Pierwszego dnia, 26 września, o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z Bogumiłem Luftem, byłym ambasadorem Polski w Rumunii, dziennikarzem i publicystą, który swoje wieloletnie doświadczenie w pracy dyplomatycznej spisał w poruszającym reportażu Rumun goni za happy endem. Dyskusję „Ślady Rumunii” o wielu obliczach kraju rozciągniętego między Wschodem a Zachodem, o jego trudnych przeżyciach historycznych, postsowieckim widmie, ale i niezwykłej kulturze poprowadzi Ziemowit Szczerek – dziennikarz i prozaik, finalista Nagrody Nike i Paszportu Polityki, autor niezwykłych reportaży o Europie Środkowo-Wschodniej.


Kolejny dzień, 27 września od godziny 18.00, upłynie pod znakiem popularyzacji wiedzy o współczesnej literaturze rumuńskiej, która wciąż czeka na poznanie przez polskiego czytelnika. W dyskusji pod nazwą „Literatura rumuńska dla początkujących i średnio zaawansowanych” weźmie udział Joanna Kornaś-Warwas – tłumaczka między innymi Maxa Blechera, Mircei Cărtărescu, Dana Lungu, Ioana Es. Popa czy Varujana Vosganiana. Prowadzący spotkanie Wojciech Bonowicz – poeta, dziennikarz, krytyk i publicysta – w imieniu czytelników będzie wypytywać o to, co należy czytać, w jakiej kolejności i jakie kompetencje czytelnicze są niezbędne do uczestnictwa w przygodzie z współczesną literaturą rumuńską.


Finałem festiwalowego pasma literackiego będzie spotkanie z Filipem Florianem, jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy rumuńskich, które odbędzie się w dniu 28 września o godz. 18.00. Florian jest już dobrze znany polskiemu czytelnikowi, przede wszystkim za sprawą Małych palców i napisanej wspólnie z bratem powieści wspominkowej Starszy brat, młodszy brat. Ostatnią jego powieścią, która ukazała się w Polsce, są Dni króla. To wspaniała historia, w której pierwsze skrzypce gra nie, jak sugerowałby tytuł, książę Karol – władca Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny – lecz stolica rodzącej się wówczas współczesnej Rumunii. Dyskusję pod nazwą „Krótka historia Małego Paryża” poprowadzi Łukasz Wojtusik – dziennikarz związany od wielu lat z radiem, prowadzący między innymi audycję Poczytalniw TOK FM – a także Radosława Janowska-Lascar – tłumaczka z języka rumuńskiego w wydawnictwie Amalthea, autorka polskiego przekładu książek Floriana. Spotkanie zakończy się poczęstunkiem prosto z Rumunii dzięki uprzejmości Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.


Wszystkie wydarzenia odbędą się w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej 2-4. 


za: Instytut Książki 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl