Literacka Nagroda Nobla 2013. Lista typowanych laureatów

Obrazek artykułu
Nagroda Nobla jest przyznawana za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury czy też zasług dla całej ludzkości jak i poszczególnych społeczeństw. Nagroda została ustanowiona zgodnie z ostatnią wolą Alfreda Nobla. Literacki Nobel zostanie ogłoszony 10 października 2013 r. o godz. 13:00.
Finansowy aspekt nagrody jest realizowany na bazie Fundacji Nobla. Została ona ustanowiona w 1986 roku. Pierwsze wręczenie nagród odbyło się w 1901 roku w Sztokholmie. Za przyznanie nagrody w kategorii "literatura", odpowiedzialna jest Szwedzka Akademia Literatury. 

Nagrody Nobla są wręczane corocznie 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora. Od początku, czyli od 1901 roku, mieliśmy do czynienia jedynie z krótka przerwą w latach 1940-1942. Od 1902 roku formalnie nagrody przyznawane są przez aktualnego króla Szwecji. Proces selekcji kandydatów, a następnie ich wybór, jest on bardzo długi, a zarazem niezwykle rygorystyczny. Jest to jednym z powodów, dla którego Nagroda Nobla stała się najbardziej prestiżową nagrodą na świecie. Wybór Akademii Szwedzkiej jest tajny, a dokumenty związane z wyborem zostaną ujawnione po 50 latach.


Wśród szeregu różnych kryteriów, jakie dotyczą owej nagrody, kontrowersje mogą wzbudzać zasady mówiące o tym, że nagroda nie może być przyznawana pośmiertnie, a także ta mówiąca, że w jednej dziedzinie nie można przyznać nagrody więcej niż trzem osobom. Warto również wspomnieć o wymiarze finansowym nagrody. Pierwsze Nagrody Nobla w 1901 roku wynosiły 150 tysięcy ówczesnych koron szwedzkich. Obecnie nagroda wynosi 10 milionów koron szwedzkich. 

Największymi faworytami tegorocznej Literackiej Nagrody nobla są:

Haruki Murakami, Joyce Carol Oates, Peter Nádas, Alice Munro, Ko Un czy Amoz Oz. Wśród Polaków typuje się: Adama Zagajewskiego, Olgę Tokarczuk, Tadeusza Konwickiego oraz Tadeusza Różewicza.

W 2013 r. do Literackiej Nagrody Nobla nominowano 195 literatów. 48 autorów ze 195, wskazano po raz pierwszy. Prawo wytypowania potencjalnego noblisty, oprócz członków Akademii Szwedzkiej, mają także profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat (choć nie wszyscy z tego przywileju korzystają).


Polscy nobliści:

  • Henryk Sienkiewicz - nagrodzony za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i – jak podkreślił jeden z jurorów – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

  • Maria Curie Skłodowska - została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla: W dziedzinie fizyki w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Becquerelem za prace nad promieniotwórczością. W dziedzinie chemii 1911 r. za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.

  • Władysław Reymont - nagrodzony za wybitny epos narodowy, powieść „Chłopi”.

  • Czesław Miłosz -  otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

  • Lech Wałęsa - Pokojową Nagrodę Nobla Lech Wałęsa otrzymał w 1983 jako lider podziemnej Solidarności. Odebrała ją jego żona Danuta Wałęsa 10 grudnia 1983 roku w Oslo. Osobisty odbiór Nagrody uniemożliwiły władze PRL odmawiając Wałęsie wydania paszportu.

  • Wisława Szymborska - otrzymała Nagrodę Nobla za „poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.



źródło: www.noblisci.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl