Listopadowe imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Obrazek artykułu
Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaplanowała szereg wydarzeń na listopad 2017 r. Na wszystkie obowiązuje wstęp wolny.

1 – 30 listopada 2017, w godz. 10.00 – 18.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Galeria pod Plafonem, parter


HISTORIA PEWNEJ KAMIENICY

Przygotowana z okazji jubileuszu 70-lecia Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej wystawa przedstawia dzieje (od średniowiecza do czasów obecnych) kamienicy „Pod Złotą Palmą”, w której dziś rezyduje Biblioteka. Wydobyte z archiwów oraz kolekcji muzealnych i bibliotecznych materiały ikonograficzne pozwoliły prześledzić zmiany architektoniczne i funkcjonalne obiektu, a przy okazji poznać bliżej właścicieli kamienicy – ich zainteresowania i zasługi. Okazuje się, że budynek ten zadziwiająco często w swojej historii był „domem słowa” – siedzibą wydawnictw, księgarni i antykwariatów, miejscem zamieszkania osób o znaczącym dorobku publicystycznym.

Wstęp wolny!                                                                        

 

8 listopada 2017, godz. 16.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. T. Mikulskiego, III piętro


Z CYKLU „TRADYCJE WIELU KULTUR” – PRELEKCJA O LWOWIE

Izabela Trębałowicz-Chęć z Muzeum Narodowego we Wrocławiu przedstawi prelekcję o Lwowie, mieście, które było prawdziwym tyglem narodowości i kultur (Polacy, Rusini, Ormianie, Żydzi i Tatarzy), w którym powstała wyjątkowa architektura – o jej klasie świadczy wpisanie w 1998 r. centrum historycznego miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Wstęp wolny!


15 listopada 2017, godz. 18.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Informatorium, II piętro

SEKRETY WROCŁAWIA

Wieczór autorski Tamary Barrigi

Słynie jako miasto mostów. Zachwyca architekturą. Uwodzi i obiecuje moc ekscytujących wrażeń. Wrocław od lat, niczym niepokojąco piękna kobieta, urzeka i skrywa sekrety…

Tamara Barriga z pasją i odwagą wnika w nieodkryte dotąd tajemnice Wrocławia. Zdradza, dlaczego w Mrówkowcu mieszka się luksusowo i… nieznośnie. Opowiada o ludziach, którzy wyróżniali się mądrością, pracowitością, a w końcu zapisali się w historii miasta i nie tylko: profesor Alzheimer, Otfrid Foerster – lekarz Lenina, Sir Gutmann – ojciec igrzysk paraolimpijskich czy profesor Tołpa – wierzący w leczniczą moc torfu. W tej książce nie zabrakło także tego, co nieprzewidywalne, nieobliczalne i często tragiczne. Śmierć niemieckiego zoo, krwawe juwenalia, epidemia, w wyniku której zamknięto wjazd do miasta… To wszystko o niezwykłym Wrocławiu. I jeszcze więcej, bo w stolicy Dolnego Śląska szaleją namiętności i rodzą się twórcze rozwiązania, których przykładem: dom nazywany polskim igloo, nowoczesne centrum medyczne czy legendarne komputery „Odra”.

Wstęp wolny!

 

15 listopada 2017, godz. 16.00

Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Kazimierza Wielkiego 29


500 LAT REFORMACJI – HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ RUCHU ODNOWY KOŚCIOŁA

Wykład z cyklu „Tradycje wielu kultur”

Łukasz Cieślak, członek Kościoła ewangelicko-augsburskiego, teolog, słuchacz Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej przedstawi przyczyny wystąpienia ks. dr. Marcina Lutra w 1517 roku i historię jego sporu z papieżem. Omówione będą podstawowe założenia reformy Kościoła chrześcijańskiego wypracowane przez pierwsze pokolenia luterańskich teologów. Następnie założenia te zostaną skonfrontowane ze współczesną rzeczywistością kościelną. W końcowej części poruszone będą kwestie luterańskiego podejścia do ekumenizmu.

Uwaga! Spotkanie odbędzie się poza Biblioteką – w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu.

Wstęp wolny!

 

17 listopada 2017, godz. 17.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. T. Mikulskiego, III piętro


CHINY – KRAJ KONTRASTÓW, OSZAŁAMIAJĄCEJ PRZYRODY I ZABYTKÓW

Prelekcja Arkadiusza Wyrostka

Podczas spotkania wrocławski globtroter Arkadiusz Wyrostek pokaże na zdjęciach i opowie m.in. o: historycznym Jedwabnym Szlaku, Wielkim Murze Chińskim, Nefrytowych Wrotach, Terakotowej Armii, Zakazanym Mieście, miejscu gdzie kręcono nieziemskie scenerie obcej planety do filmu Avatar, o niedostępnym ukrytym raju medytacyjnym – Bingling Si, najwyższym na świecie wykutym w skale siedzącym posągu Buddy w Leshan, rejsie i nocnym połowie ryb z pomocą kormoranów na rzece Lijiang w pobliżu Yangshuo oraz o mnóstwie innych fascynujących rzeczy i zjawisk, które podróżnik zobaczył i udokumentował na zdjęciach podczas wyprawy dookoła Chin w 2007 i 2017 r.

Wstęp wolny!

 



23 listopada 2017, godz. 13.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, American Corner, II piętro


JAK OBCHODZONO PIERWSZE ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA – WYKŁAD

Z okazji zbliżającego się Święta Dziękczynienia American Corner oraz Koło Amerykanistów „Going West” zapraszają na wykład zatytułowany „Pielgrzymi w Plymouth, jak obchodzono pierwsze Święto Dziękczynienia”. Prelekcję poprowadzi Andrzej Charytoniuk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wstęp wolny!

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl