Leszek Kołakowski – urodziny- Zeszyty Literackie

Obrazek artykułu
Z okazji zbliżających się urodzin Leszka Kołakowskiego przypominamy specjalny numer "Zeszytów Literackich" : Leszek Kołakowski "Mądrość prawdziwa".

Leszek Kołakowski 23 X 1927-17 VII 2009

 

"Jakże często słowa Kołakowskiego pomagały zrozumieć, co się dzieje w Polsce, pozwalały wielu z nas odnaleźć się w trudnej politycznie czy moralnie sytuacji tu i teraz; i to nie tylko tym, którzy się z nim zgadzali - ale także i innym, dobrej woli, choć innego zdania".

KRZYSZTOF MICHALSKI

 

"Wszystko, co pisał - czy jest to bajka dla dzieci, fraszka, czy traktat - jest nasycone światłem, które czyni całość zrozumiałą. Czy pisał o historii, o polityce, o społeczeństwie, o religii, czy o kulturze - bo jednak zawsze pisał przede wszystkim o kulturze - czy kpił, czy żartował, czy był serio, zawsze tak formułował myśli, że czytelnik ciągle natrafiał na zdania, które zadziwiały trafnością, bo dotykały samej istoty rzeczy, nadawały jej sens".

BARBARA SKARGA

 

„Potrafił swoje myślenie, postawę narzucić innym, kształtował nas. Tacy ludzie zdarzają się raz na sto lat. To był też człowiek o subtelnym zmyśle literackim, który jeśli kiedykolwiek tak naprawdę się odsłonił, to przygotowując swoją antologię „128 bardzo ładnych wierszy”. Niezwykłą, podzieloną na tematy, które go nurtowały: umieranie, miłość, Bóg, wiara, dziwność świata, Polska, nieuchronna klęska życia. Był ważną postacią dla naszego sposobu myślenia. To on uczył, że można wpływać na rzeczywistość, nie przyjmując skrajnych alternatyw”.

BARBARA TORUŃCZYK


 

Leszek Kołakowski „Mądrość prawdziwa”, Numer specjalny „Zeszytów Literackich”.

W numerze: korespondencja Leszka Kołakowskiego z Czesławem Miłoszem i Józefem Czapskim, „Słownik pojęć użytecznych do nieuchronnie połowicznego rozumienia Leszka Kołakowskiego”, antologia tłumaczeń i ulubionych wierszy Leszka Kołakowskiego, szkice literackie i filozoficzne zebrane z „Zeszytów Literackich”.


O Leszku Kołakowskim piszą: Alain Besançon, Tony Judt, Wojciech Karpiński, Krzysztof Michalski, Adam Michnik, Barbara Skarga, Andrzej Walicki. 

Numer: http://zeszytyliterackie.com/kolakowski-leszek-madrosc-prawdziwa.html

 

Leszek Kołakowski, "List do Józefa Czapskiego", do przeczytania: http://www.zeszytyliterackie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1119&Itemid=68

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl